woman male like reply
Sorular

2. Dünya Savaşında hangisi daha caniydi? Nazi Almanya'sı mı yoksa Sovyetler mi?

Pavlov'un köpek deneyinden bahsetmek istiyorum.Bir köpeğe bir kaç sefer zil çalarak et verildiğinde köpek, zil sesi ile yiyecek arasında ilişki kuracaktır Zil çalındığı sırada yemek verilmese bile istemsiz olarak salya akıtmaya başlayacaktır. İşte bu durumda, normalden alakasız olan bir duruma karşı salgıların aktifleşmesine refleks oluşumu sağlanıyor.

Pavlov'un deneyi Sovyetler'in oldukça dikkatini çekti. Köpekleri Alman tanklarına karşı kullanmak için tank ve et eşlemesi yaptırdılar.Ardından üzerlerine bomba yerleştirerek savaşın seyri için kullandılar. Bunun için oldukça kötü koşullarda eziyetlerde bulunarak aç bıraktılar. Bunun sonucunda köpeklerin tankların başına üşüşmeleri sağlandı. Sovyet kaynaklarında 300den fazla tankın bu sayede etkisiz hale getirildiği yazar. Bazı kaynaklar ise bunun Sovyetler'in kendilerini haklı çıkarmak için propagandadan ibaret olduğunu söyler. Yine de kesin olan bir şey varsa bazı kritik başarılara imza atmıştır.

Asıl mesele bir tarafta insan soykırımı diğer tarafta hayvan soykırımı. Peki bu savaşta gerçekten bir başarı mıdır ? Zafere giden yolda her yol mübah mıdır?