woman male like reply
Mavibaret Mavibaret Seviye 1
Sorular
Mavi Önlük
Saksafon çalmayı bilen var mı ? Kestane kebap acele cevap..
Mantar Yetiştiriciliği 3 ay önce 1 0
PenTon PenTon Seviye 9
Düşünceler
İstiridye (Kavak) Mantarı Yetiştirilirken En Sık Yapılan Hatalar!
Ülkemizde istiridye mantarı yetiştiriciliği giderek artıyor ve tanınıyor. İçerdiği besin değeriyle ve tadıyla eti aratmayan istiridye mantarının yetiştiriciliği de aslında çok kolaydır. Samanla hazırlanan kompostlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve püf noktalarını listeleyeyim. Saman pastörizasyonu Mantar yetiştiriciliği bir bakteri işidir aslında. Buradaki püf nokta yararlı bakterileri koruyup, zararlıları yok etmektir. Hobi olarak üretim yapan kişiler genelde bu işlemi yanlış yaparak verimlerini azaltıyorlar veya kompostları tamamen çöp oluyor. Yapılması gereken samanı kaynatmak değil haşlamaktır. Yani 100 derece ulaşmaması lazım suyun sıcaklığının. 90 derecede 90 dakika bekletmek yeterlidir. Buğday kepeği pastörizasyonu Yapılan en büyük hatalardan birisi de saman ve buğday kepeğini birlikte haşlamaktır. Saman 90 derecede pastörize edilirken buğday kepeğinde 120 dereceye ulaşmak gereklidir. Yoksa buğday keğeğindeki zararlı bakteriler ölmez ve yine sonuç başarısız olur. Kuluçka dönemi Hazırlanan kompostların kuluçka döneminde 23 - 27 derece sıcaklıkta, ışık görmeyen bir ortamda  - 95 ne oranıyla muhafaza edilmesi gerekiyor. Sıcaklık 32 dereceyi geçerse miseller ölür ve sonuç yine hüsran. Kompost hazırlığında yapılan hatalar Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu iş bir bakteri işidir. Öncelikle ortam steril olmalı ve ellerimiz de aynı şekilde steril olmalıdır. Kullanacağımız her malzemenin temiz olduğundan emin olmalıyız. Kompostu hazırlarken çok sıkı yapmamalıyız, miselleri ezmemeliyiz, samanlarımızı çok kurutmadan süzmeliyiz. Elimizle sıktığımızda su damlamıyorsa kullanıma hazır demektir. Sorularınız olursa keyifle yanıtlarım ve @Anadolumisel uzmanları da cevap verecektir. Hayırlı hasatlar dileriz.
Mantar Yetiştiriciliği 4 ay önce 0 0
Sorular
Zehirli mantar nasıl anlaşılır?
Mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlarsınız? #Incir_Cekirdegi Post Img 1
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 3 3
Sorular
Mantar ile lezzet şöleni yaratmak için ne şekilde tüketmek gerekir?
Annem mantar lahmacunu yapıyo ya harika oluyo sdfjsnf Peki bilinen şeylerin dışında bir öneriniz var mı nelere katabiliriz, ne şekilde tüketmek gerek bunu?
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 3 1
Sorular
Hayatımı mantar yetiştiriciliğine adasam karlı mı çıkarım zararlı mı?
Buda bu konuda ilk sorum olsun asfhkd Ne diyorsunuz okulu falan bırakıp başlayam mı?
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 6 3
Mr.cook Mr.cook Seviye 4
Düşünceler
Mantar Sever Misiniz? Cevabınız "Evet." Olsa Da "Hayır." Olsa Da Lütfen Bir Göz Atar Mısınız?
Herkese selam olsun sevgili NB ailesi. Benim çok değer verdiğim ve benim için gerçekten kıymetli bir arkadaşlık kurmuş olduğum sevgili @Yakut ile bir gün sohbet ederken, bana mantarı çok sevdiğini söylemişti. Benim de aklıma böyle bir düşünce yazmak geldi ve dedim hocama özel bir düşünce yazayım. Hocam lazanyaya mantar koymayı ihmal etme. :)) Mademki dedim mantar yetiştiriciliği diye bir kategorimiz var, o zaman orada da bir yazı yazmazsak olmaz diye düşündüm ve sıvadım kolları. :))) Konumuz mantarsa, demek ki çok derin bir mevzu var. Al çayını, yak sigaranı ve okumaya başla. Mantar deyince aklımıza ilk kültür mantarı gelir çünkü temini kolay ve belli bir hasat sezonu yok, yılın her ayı kolayca market, manav gibi yerlerden satın alabiliriz. Mantar çeşitlerine girmeyeceği, çünkü onunla ilgili ilerde ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Peki nedir bu kültür mantarı? İlk bakışta yumurtayı anımsatsa da tabii ki bunlar lezzetli ve kaliteli olduğu her hâlinden belli olan, yetişmiş hasata hazır kültür mantarıdır. Mantarlar Mantar çeşitleri dünya mutfağında çok büyük bir yere sahiptir. Ön yemek, ara sıcak ve ana yemeklerde vazgeçilmez birer alternatifdirler. Mantarlar nelerde kullanılır? Sarımsaklı mantar, fırında kaşarlı mantar, kremalı mantar, kaşarlı mantar dolma ile harika başlangıçlar hazırlayabilir, tane mısır, maydanoz, dereotu, kırmızı kapya ve biberli yeşil zeytin ilave ederek harika bir salata hazırlayabilirsiniz. İçerisine soğan, sarımsak, biber ve domatesle güzel bir mantar sote hazırlayabilirsiniz. Aynı malzeme ile mantar güveç hazırlayıp, üzerine kaşar serperek harika bir yemek hazırlayabilirsiniz. Tabii bu seçenekler salata ve ana yemek konusunda çoğaltılabilir. Peki bu kadar mı mantarın mutfaktaki yeri? Tabii ki hayır, tavada ya da tencerede hatta fırında hazırlayacağınız birçok yemekte ve makarnalarda kullanabilirsiniz mantarı. Mantar, tavuk, rende kaşar ve krema ile hazırlayacağınız bir makarnayı yiyenler, uzun bir süre o makarnanın tadını unutmayacaktır. Mantarı mutfağınızda yeterince kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Şimdilik bu kadar dostlar, bir sonraki mantar çeşitleri yazımda görüşmek dileği ile hoşçakalın. Post Img 1
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 1 2
Sorular
En iyi mantar yetiştiriciliğini Süper Mario mu yapıyor?
Süper Marionun mekanına gitsek bize bir tava mantar yemeği yapsa ne güzel olur...
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 9 1
Sorular
Marketlerde satılan çöp poşetlerinde istiridye mantarı üretilir mi?
Kompost poşeti tedarik etmekte zorlanıyorum. Bulunduğum yerde satılmıyor ve internettede pahalı. Çöp poşetinde mantar yetişir mi?
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 4 4
Sorular
İstiridye mantarı üretsem para kazanabilir miyim?
Ev hanımıyım ve bir şeyler yapmak istiyorum. Köyde yaşıyorum, yerim var. Mantar yetiştirsem para kazanır mıyım? Zor mu?
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 4 3
Ismihan Ismihan Seviye 1
Sorular
İstiridye mantarı için poşet rengi farkeder mi?
Şeffaf veya siyah olması neyi değiştirir? Mavi olsa ne olur?
Mantar Yetiştiriciliği 0 yil önce 3 2