woman male like reply
Haberler

Yurt Dışında Kanser Tedavisi Olmak İsteyen Prof. Dr. Haluk Savaşa Pasaport Engeli!

Khk ile görevinden alınan Prof. Dr. Haluk Savaş'ın pasaport başvurusu reddedildi.

Kanser tedavisi olmak isteyen Haluk Savaş'a pasaport engeli

Khk ile mesleğinden ihraç edildiği davada hakkında beraat kararı çıkan Prof. Dr. Haluk Savaş kanser hastalığını yurt dışında tedavi ettirmek istedi. Ancak dava sonucuna rağmen pasaport başvurusu reddedildi.

Savaş'ın başvurusu onaylanmadı

Prof. Dr. Haluk Savaş yurt dışında kanser tedavisi olmak için pasaport başvurusunda bulundu. Ancak pasaport görevlisince başvurusu reddedildi. Savaş pasaport görevlisine mahkeme kararının yurt dışı yasağını kaldırıp yurt dışına çıkış özgürlüğü getirdiğini dillendirmesine rağmen Savaş'ın başvurusu onaylanmadı.

"Az önce TC Adana Valiliği’ndeydim; pasaport için önce tahditlerin sorgulandığı odaya girdim. Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim. Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye mahkum ediyor. "Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?” diye sordum. “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” denildi. Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti “geri kalan” 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile “yazışarak” geçireceğiz anlaşılan. Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum. Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?"