woman male like reply
Haberler

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Giderlerinde Rus Krizi!

Samsun'da Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemde ilk komisyon toplantısıyla gündemde. 

"Kentin tanıtılması çok önemliydi"


"Kent tanıtımı için Ruslara yönelik olarak harcanan 808 bin liralık fatura" olay oldu! Meclis Başkanvekili Nihat Soğuksu tarafından "Kentin tanıtılması çok önemliydi." şeklinde yapılan açıklama medya tarafından eleştiri konusu oldu.

"Samsunumuzun yurt içi ve yurt dışındaki açılımları içindi. Bu ve buna benzer en büyük harcama kalemimizi özellikle Karadeniz’in karşısında bulunan Rusya’nın Krasnodar, Novoroski ve Maykop gibi kentlerdi. Samsun'umuzun tanıtılması çok önemliydi” 

Giderlere Rusya etkisi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, meclis toplantısına Başkanvekili Nihat Soğuk'un açıklamaları damga vurdu. 2018 yılının gider tablosundaki yüksek artışın sebebi olarak Rusya güzergahına yapılan ve Rusya Hava Şirketi'ne "Garanti yolcu şartlı direk uçuşlar'ın sebep olduğunu beyan etti. Başkanvekili Nihat Soğuk temsil, ağırlama gibi faaliyetlere Büyükşehir Belediyesi'nin olumlu yaklaştığını ifade etti. 

Yeni başkanla uygulama sona erdi

Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Nisan 2018'de Samsun - Krasnada üzerine haftada iki kez sefer düzenlendi. 24 Haziran seçimleriyle Milletvekili koltuğuna oturan Yusuf Ziya Yılmaz'ın yerine Zihni Şahin geldi. Şahin boş koltuklara 10 bin dolar vermeyi kabul etmedi ve bu uygulamaya son verildi.

Çabalar boşa gitti

808 bin liralık faturada Rusya uçak seferlerinin yanı sıra Rus bloggerlara harcanan paralar da yer alıyordu. Samsun Belediyesi 5 - 9 Haziran 2018 tarihleri arasında sekiz ünlü Rus bloggerı kentte konuk etti. Bloggerlar çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşıp şehrin tanıtımını yapmaya çalıştı. Belediyenin iki otobüsü " Samsun sizi bekliyor!" sloganıyla Krasna'da reklam ve tanıtım çalışmalarına devam etti. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tüm çabalarına rağmen Rus turistlerde artış olmaması dikkat çekerken şehre Arap turistlerin ilgisini gözlerden kaçmıyor.