woman male like reply
Düşünceler

"Türklere Okula Başlar Başlamaz Kürtlerden Nefret Edilmesi Öğretiliyor." Diyen Aslı Erdoğan'ı Tanıyalım

"Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor." sözüyle bir anda Twitter'da trend topic olan Aslı Erdoğan'a karşı yüksek cepheler alınmış durumda. Kullanıcılar ise "Aslı Erdoğan kimdir?" sorusuna yanıt arıyor. Erdoğan'ın bir röportajında geçen cümlelerin çevrilmesi üzerine algı büyüdükçe büyüdü. Kimisi metnin orijinal halini bulup bu sözleri yalanlarken kimisi de Erdoğan'a tepki vermeye devam ediyor. Hemen bakalım Aslı Erdoğan kimmiş?

2016'da tahliye edilmişti

90'lı yıllarda eserlerini sunmaya başlamış Türk fizikçi ve yazar olan Aslı Erdoğan aynı zamanda Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde çalışan ilk Türk fizikçilerdendir. Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarıydı. Gazeteye yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla 20 Ağustos 2016'da tutuklanmıştı. İddianamenin 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle 23 Kasım 2016 yılında tahliye kararı çıkmıştı ancak mahkeme, "Terör örgütü üyeliği" suçundan dolayı tutukluluk halinin devam etmesine karar vermişti ve Erdoğan, 29 Aralık 2016'da çıktığı ilk mahkemede tahliye edilmişti.

Nerelerde, neler yapıyordu?

1967 yılında dünyaya gelen Aslı Erdoğan, Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirmişti. Yüksek lisansını CERN (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire)’de hazırlamıştı ve Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçmişti.

Erdoğan'ın sanat yönü

1994'te ilk kitabı yayımlanan Aslı Erdoğan sanat dalında birçok ödüle layık görülmüştü. 1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediğ yarışmada Tahta Kuşlar adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı ve bu öykü 9 dile çevrildi. Kırmızı Pelerinli Kent adlı romanı da yılın kitabı seçilmişti. Hayatın Sessizliğinde’den bir bölüm Piccola Tiyatrosu’nda seslendirildi ve baleye uyarlandı. 2016'da İsveç Pen tarafından sürgünde ya da cezaevinde bulunan bir yazara verilen Tucholsky Ödülü'ne layık görülmüştü.

Aslı Erdoğan'ın kitapları

Kabuk Adam 1994
Mucizevi Mandarin 1996
Kırmızı Pelerinli Kent 1998
Hayatın Sessizliğinde 2005
Bir Yolculuk Ne Zaman Biter 2000 (Gazete Yazıları)
Bir Delinin Güncesi 2006 (Denemeler - I)
Bir Kez Daha 2006 (Denemeler - II)
Taş Bina ve Diğerleri 2009 (Öykü)

Aslı Erdoğan'a gelen tweetler

Aslı Erdoğan'ın yanında olan kullanıcılar olduğu kadar Erdoğan'a tepki veren kullanıcı sayısı da oldukça fazlaydı.

Bu tweetin altında metnin yeniden çevrilmesi var. Eğer aşağıya doğru inerseniz; Aslı Erdoğan'a çamur atıldığını vs gibi yorumları da okumuş olursunuz.

#kırmızıbaret