woman male like reply
Düşünceler

Türkiyenin Sakin Ve Temiz Tatil Yerleri

2020 senesi herkes için son derece yorucu ve sıkıcı geçiyor. Koronavirüsün ülkemizde de görülmesi birçok insanın aylarca evde kalmasına yol açtı. Hal böyle olunca, insanlar birkaç günlüğüne de olsa sessiz ve sakin bir yerde virüsten uzak tatili hak etti.

@kevser Arkadaşımın yazısını okuyunca ben de gidip gördüğüm temiz ve sakin tatil yerlerini yazayım dedim. Kevser'in yazısını okumak için tıklayabilirniz. İkimizin de sizler için yazdığı tatil yapılacak izole yerleri mutlaka listenize ekleyin.

1. Mersin - Taşucu

Taşucu, koronavirüsten önceki dönemlerde bile sessiz sakin kalmayı başarabilmiş bir ilçedir. İlçede genellikle yazlıkçılar bulunur. Otellerin az olduğu Taşucu’nun denizi dalgasız ve derin değildir. Kumsalda gezerken huzuru bulabileceğiniz bu eşsiz yer Mersin’e 102 km mesafededir. Taşucu’nda tatil yapmak için yazlık kiralamanız önerilir.

2. Muğla - Mazı Koyu

Bodrum’a bağlı olan koy, Bodrum’un aksine sessiz sakin kalabilmeyi başarmıştır. Muğla’ya 136 km mesafede bulunan Mazı Koyu, masmavi ve tertemiz suyu ile içine çeker. Bir tarafta mandalina ağaçlarının huzurlu kokusu, bir tarafta sessizliği ile büyülen bir tatil. Bir insan daha ne ister ki? Biraz da denizi hakkında bilgi verelim. Deniz dalgasız ve derinliği azdır. Fakat maalesef ki dibi taşlıktır.

3. Muğla - Datça, Palamutbükü

Türkiye’deki cennet köşesi tatil yerlerine örnek verin deseler herhalde Palamutbükü ilk 10’a rahatlıkla girer. İlk olarak denizden bahsedelim. Tertemiz, masmavi bir deniz hayal edin dediğimizde aklınıza gelen yer tam olarak Palamutbükü’nü ifade eder. Ancak, sosyete ya da turistik bir gezi hayal etmeyin. Yöresel bir tatil yaşayacaksınız. Çünkü Palamutbükü genellikle yerel halkın yaşadığı bir yer. Turist yoğunluğu diğer bölgelere göre daha az. Deniz kenarında serinleyebileceğiniz ya da sıcak bir çay ile hararetinizi atabileceğiniz birçok kafe ve lokanta bulunuyor.

4. Dilek Yarımadası, Aydın

Aydın ilinin sınırlarında yer alan Dilek Yarımadası, milli parkı ile adından söz ettiriyor. Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı olarak bilinen bölgede; doğa yürüyüşü yapabilir, doyasıya yüzebilir, yemyeşil doğa ve masmavi sularla başbaşa kalabilirsiniz. Burası daha çok günübirlik gelerek zaman geçirebileceğiniz bir yer. Tesise girmeden önce yiyecek - içeceklerinizi hazırlamalısınız. Denizin kumlu olduğu Dilek Yarımadası, macera tutkunlarını cezbeden yerler arasında bulunuyor. Gitmeden önce bölgenin kalabalık durumunu araştırmanız gerekiyor. Temmuz ayında yoğun kalabalık bulunsa da Ağustos ayının ortasından itibaren kalabalık minimum seviyeye incektir.

5. Muğla - Akyaka

Önemli turizm yerlerinden bir tanesi olan Akyaka, çam ormanlarının mis kokusunu içinize çekerken, denizin ferahlığını hissetmenize de imkan tanıyor. Deniz masmavi ve tertemiz. Otel, villa ya da pansiyonda kalabileceğiniz bölgede tekne turu oldukça popüler. Huzurlu ev sakin bir şekilde tekne ile gezmek tüm yılın stresini atmanızı sağlayacaktır. Gün batımı manzarasını doyasıya izleyeceğiniz Akyaka’nın mutfağı da oldukça lezzetlidir. Özellikle bir balık restauranına gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

6. Burdur- Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, beyaz renkli kumları ile adeta büyülüyor. Yerli ve yabancı turistin görmek için sabırsızlandığı bölge turkuaz renginin en mükemmel tonunu size sunuyor. Eğer sizin için yeni yerler görmek önemliyse mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederim. İster turla isterseniz de bireysel olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin sakin ve temiz tatil yerleri yazıma karavan turu ile son veriyorum. Eğer imkanınız varsa bir karavan kiralayın. İstediğiniz yerleri gidin görün. Yorulunca bir deniz kenarında durun ve deniz havasını içinize çekerek uyuyun. Gerçekten mis gibi...