woman male like reply
Düşünceler

Türkiye'de 2019 Yılında Spor Alanında En Çok Aratılan 10 Konu!

2020 yılına sayılı günler kalmışken 2019 içerik istatistikleri de ortaya çıkmaya başladı. Spor dalında en çok aratılan konulara gözattık. Genellikle futbol alanında aramalar yapıldığı gözlemlense de diğer alanlara da eğilim olmuş. Bu sene 2019-2020 Spor Toto Süper Lig'in hızlı başlaması da futbol alanını etkilemiş olabilir. Ayrıca ikinci lig takımlarının gösterdiği yükseliş de futbolu bir adım öne çıkarıyor diye düşünüyorum. O halde hemen bakalım;

2019 yılında spor alanında en çok aratılan konular nelerdir?

1. Hatayspor

Bir Hataylı olaraktan bu konunun 1. sırada yer aldığını görmek beni oldukça mutlu etti diyebilirim. :)) Özellikle 26 Mayıs ile 1 Haziran arasında yoğun bir şekilde aratılan Hatayspor'un bugün de TFF 1.Lig'in 17. haftasında Bursaspor ile karşı karşıya gelmişti ve Bursaspor'a mağlup olmuştu. Asıl hoşuma gidense Bursaspor teknik direktörünün maç sonrası açıklamasına "Böyle bir takıma karşı oynadık." diyerek başlamasıydı. Hatayspor'un bu sene tavan yapması gayet mantıklı.

2. Vanspor FK

19 ile 25 Mayıs arasında tavanlara çıkan Vanspor FK'nın aratılma düşüşü yenilerde yani 15 Aralık gibi yeniden yükseliyor. Peki ya ne oldu da Vanspor Fk bu kadar aratılıyor? TFF 2. Lig'de hızlı bir yükseliş yapması da Vanspor için bu konuda bir avantaj olmuştu. Kasımpaşa FK ile oynadıkları maç da arama sıralarında yükselişe geçen detaylardandı.

3. Denizlispor

Maalesef yıl geneli aratılma tadında değil de bir tarih aralığında tavanı gören Denizlispor'un yıldızı, 11 ile 17 Ağustos arasında parlamış. Nijeryalı futbolcu Olanrewaju Kehinde'yi bünyesine katmasıyla da oldukça aratılmıştı Denizlispor. Kolombiyalı milli futbolcu Hugo Rodallega Martínez ile de yükselişe geçen Denizlispor nu sene ilk 3'e bu sayede girmiş oldu.

4. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı

Özellikle de Şubat ile Mart ayları arasında bir yükselişe geçen Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın istatistiklerine bakacak olduğumuzda çalışan alımı yaptığını anlıyoruz. Mülakatlar, yerler vs gibi konular üzerine tıklanma kazanmıştır.

5. Spor Smart

24 Aralık 2011 tarihinde Smart Spor adıyla D-Smart platformu bünyesinde yayına başlayan Spor Smart'ın aratılma nedenleri elbette ki maçlar... Genellikle dünya çapında liglerle beraber birçok maç aratılmış. Bu sayede üyeler Spor Smart'ı bir adım öne çıkarmış.

6. TRT Spor

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun bir yan kolu olan TRT Spor'un bu kadar çok aratılma sebebi elbette ki milli ve bazı lig maçlarının canlı şekilde verilmesidir. Yıl çapında ciddi yükselişler sağlamadan rutin bir şekilde aratılmış ancak oldukça tutulmuş maçlar. Haziran ve Ağustos aylarında ufak bir fark gözleniyor. O zamanlar da muhtemelen bizim milli maçlara denk geliyordur.

7. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

Bu biraz spor alanının dışına çıkıyor ama biz yine de objektif bir şekilde sebebini verelim; Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkartılmasıyla ortalık karışmıştı ve Nuri Başkapan isimli şikayetçi devlet büyüklerinden şikayetçi olmuştu. Olayın derinlik kazanmasıyla aratılma oranları de bu şekilde olmuş.

8. Sneaker

Spor denilince akla tabii ki sneakerler de gelmiyor değil. Biraz detay ama sorgulatanlar markalarını dahi vermiş. Peki ya 2019 yılında en çok aratılan ayakkabı markaları nelermiş? DESA, Camper, Christian Dior, Vakko gibi markalar bu yıl spor ayakkabı konusunda fazlasıyla aratılmış görünüyor.

9. BtcTurk Yeni Malatyaspor

Asıl çıkışı Ocak-Şubat ayında yakalayan BtcTurk Yeni Malatyaspor, yıl boyunca rolantide gitmiş ancak Aralık ayında yeniden düşüşe geçmiş. Sergen Yalçın ve maç yaptıkları futbol takımlarıyla ilgili çıkışlar yakalayan BtcTurk Yeni Malatyaspor, bu yılın en çok aratılan dokuzuncu sırasına yerleşiyor.

10. Gençlik

Google'ye Gençlik yazdığınızda karşınıza Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği yaz kampları ve bunlara başvuru detayları çıkıyor. Ben de ilk başta yalnızca Gençlik kelimesini görünce şaşırmıştım ancak sonuçlar da bu şekilde elde edilmiş. :))

#kırmızıbaret