woman male like reply
Düşünceler

Spor Giyimi Taçlandıran Vans Ayakkabılar İçin 5 Bağlama Tekniği

Spor giyimin en önemli parçası elbette ki ayakkabılardır. Şık bir takımın altına giyeceğiniz yarı spor ayakkabılar da sizi oldukça zarif gösterebilir. Topuklu ayakkabıların verdiği rahatsızlığa rekabet okuyan vanslar oldukça rağbet görmekte ve ayakkabı bağcıklarının tasarımı da bir o kadar kendini göstermektedir. Sade ve rengarenk vans ayakkabılar için birbirinden farklı birçok bağlama yöntemi bulunmaktadır. Vans ayakkabı nasıl bağlanır? Vans kaykay ayakkabıları için bağlama yöntemleri, ayakkabı bağlama teknikleri... Ve daha fazlası için yazımızın devamına göz atın...

1. Çubuk (klasik) bağlama tekniği

Öncelikle ayakkabının burun kısmına yakın olan ilk iki delikten ağcıkları geçiriyorsunuz. Sonrasında soldaki ilk delikte bulunan bağcığı yine sol taraftaki ikinci delikten geçiriyorsunuz ve bu işlemi alttan yani içerden yapıyorsunuz. Devamında ise sağdaki ilk delikte bulunan bağcığı içerden olacak şekilde 1 delik boşluk bırakarak üçüncü delikten çıkarıyorsunuz. Ardından sol tarafın 2 deliğinde kalan bağcığı alarak sağ taraftaki ikinci delikten geçiriyorsunuz. Bu işlemlerin tamamı içten -görünmeyecek şekilde- yapılmalıdır. Bundan sonra da sağ tarafta üçüncü delikte kalan bağcığı sol yandaki üçüncü delikten geçiriyorsunuz. Bu şekilde 3 tane çubuk bağcığınız olacak ve devamını da tekrarlayan hareketlerle tamamlayabilirsiniz.

2. Çapraz bağlama tekniği

Çapraz bağlamada bağcıkları ayakkabının burnuna en yakın iki delikten eşit uzunlukta kalacak şekilde geçiriyoruz. Ardından ise soldaki delikten aldığınız bağcığı sağ tarafın ikinci deliğinden geçiriyorsunuz. Ardından sağ taraftaki bağcığı da sol yöndeki delikten geçiriyorsunuz. Alttan üste şeklinde yapacağınız bu işlemi en üst deliğe kadar tekrarlıyor ve böylelikle kolayca ayakkabınızı bağlamış oluyorsunuz. İpler tamamen bittiğinde ise bitişi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. İster kurdele isterse düğüm şeklinde bırakabilirsiniz.

3. Bağcık gizleme tekniği

Vans ayakkabıları biliyorsunuz ki daha çok kaykay ayakkabıları olarak anılır. Bundan dolayı olsa gerek bağcıkları gizlemek ilk kuraldır. Bağcıklardan kurtulan kişiler gönül rahatlığyla kaykay yapmaya devam eder. Bu tekniği yalnızca hoş durduğu için yapmak isteyenler de var elbet. Vans ayakkabıda bağcık nasıl gizlenir?

Bu teknikte ayakkabınızı, fermuar veya düz (klasik) bağcık tekniğiyle bağlamış olmanız gerekiyor. Bu sayede bağcıkların bağlanmasından sonra ufak bir parça kalacak ve bunu da iç tarafa sıkıştıracaksınız. Küçük olduğu için çıkmayacak ve görünmeyecektir. Bağcıklarını önden bağlamak yerine sona kalan uçlarını yanlara sıkıştır ve bağcıklarını gizle.

4. Fermuar tekniği

Vans ayyakbı markası bize fermuar tekniği bağlamayla ilgili olan adımları şu şekilde sıralıyor;

  1. Bağcığının bir ucunu düğümle. Bu düğüm deliklerden geçmeyi engelleyen bir çeşit dayanak noktası sağlayacaktır. Bu nedenle düğümün delikten sığmadığına emin ol.
  2. Düğümlenmemiş bağcığın ucunu sağ deliğin altından geçir.
  3. Aynı bağcığın ucunu diğer tarafın üzerinden al ve sol alt delikten aşağıya doğru geçir.
  4. Bağcığı alttan üste doğru al, alltaki ikinci delikten yukarı doğru geçir.
  5. Ayakkabın tamamen bağlanana kadar işleme devam et. Bu yöntemle ayakkabı bağcığını kullanarak tekrar bağlamak zorunda kalmayacağından istediğin kadar sıkı çek, bağcıklarını sıkıştır ve yola çıkmaya hazır ol. kaynak

5. Tek ip tekniği

Belki de en kolay yöntemlerden birisi tek ip tekniğidir. Öncelikle bağcığı ayakkabının burnuna yakın olan deliklerden soldakinden dıştan içe olacak şekide geçirin. Ardından bu bağcığın ucunu sağ taraftaki deliklerin en üstüne denk gelecek şekilde çapraz çekin ama delikten geçirmeyin. Devamında ayakkabının burnuna yakın olan taraftaki solda kalan uzun bağcığı alın ve sağdaki deliğe dıştan içe olacak şekilde geçirin. Ardından aynı bağcığı solda kalan ikinci delikten geçirin ve bu işemin içten dışa olmasına önem gösterin. Sonrasında ise bağcığı sağda kalan ikinci delikten geçirin ve soldaki üçüncü deliğin altından çıkarın. Bu işlemi deliklerin sonuna kadar tamamlayarak enfes bir bağlama sonucu elde edebilirsiniz.

Ayakkabı bağlama teknikleriyle ilgili püf noktalar

  • Ayakkabılarınızı bağlarken genel bakış açınızı ayarlamanız gerekmektedir. Ayakkabılarınızı giyin ve ayağa kalkın. Bu sırada başınızı eğerek ayakkabılarınıza bakın. Bağlama işlemlerinizi tam da bu açıdan yapmalısınız aslında. Devamında ayakkabılarınızı çıkarın ve aynı bakış açısıyla eğilerek bağcıklarınızı bağlayın.
  • Bağcıklarınızı belirli sıklıkta değiştirmelisiniz.
  • Bağcıkları kullanırken kalın şeritli olmasına özen göstermelisiniz ve bağlama sırasında şeritlerin kırışmamasına dikkat etmelisiniz.

#kırmızıbaret