woman male like reply
Düşünceler

Sosyal Medyanın Yeni Odağı: Renkli Yumurtalar

Beyaz, kahverengi, turkuaz, mavi ve yeşil kabuklu yumurtaların yıllardır var olduğu söyleniyor. Biz marketlerde her ne kadar yalnızca beyaz veya sarı tonlarında yumurtalar görsek de diğer renkler gerçekten mevcutmuş. Genellikle mavi yumurtalar daha çok ilgi odağı oluyor. Peki ya kabuğun rengini ne belirliyor? Söylentilere ve doktor görüşlerine göre bu yumurtaların rengini belirleyen şey tavuğa ait bir genmiş. Bu genden dolayı yumurtalar farklı renklere bürünüyormuş. Renkli yumurtalara dair merak ettikleriniz yazımızın devamında...

Renkli yumurtalar gerçek mi?

Renkli yumurtaların gerçekliğini hekimler ortaya koyuyor. Ayrıca biyolojik anlamda tavuklarda bulunan gen farklılıkları da bu gerçeği destekliyor. Örneğin; Amerikan ırkı tavukların açık mavi yumurtalar ürettiği biliniyor. Bu ırk farklılıklarının asıl sebebi de genleriyle ilgilidir. Yumurta renklerini sonradan öğrenmemiz ise biraz da piyasa oyunu denebilir. Bu yumurtalar yüklü miktarlarda üretilip piyasaya sunuluyordu. Piyasaya sunulmayan bir yumurtayı bilmemiz pek de mümkün değil öyle değil mi?

Renkli yumurtaların faydalı olduğu doğru mu?

Aslında bunu bir reklam hilesi olarak gören kişi sayısı epey fazla ancak gerçekliğini ortaya koyan maddeler de mevcut. Yumurta reklamlarına dikkat ederseniz genellikle, "A,C ve D vitaminlerini içeren yumurta" tarzında sloganlara şahit olursunuz. Peki ya bunların gerçek veya yalan olduğunu nasıl anlayacağız? Yumurtalar arasında farklı olan tek şey kabuk renkleridir. Bazı Halk Sağlığı Uzmanları, yumurtaların arasında kabuk renginden başka herhangi bir farkın olmadığını ve bundan dolayı da sağlığa faydaları konusunda bir üstünlüklerinin olmadığını aktarıyor.

Mavi yumurtaları nereden satın alabiliriz?

Bir yumurtanın oluşması tam 26 saatte gerçekleşiyor ve kabuk rengi bu dilimin son 20 saatinde oluşuyor. Renkli yumurta denince akla ilk önce meşhur internet oyunlarından birisi olan PUBG gelmiyor değil ama bizim aktarmaya çalıştığımız renkli yumurtalar daha farklı ve gerçekçi. :) Bu yumurtaları nereden satın alabileceğimiz biraz da tavuk türüyle ilgili aslında. Mesela; Leghorn beyaz, Orpington kahverengi, Ameraucana tavukları ise mavi renkli yumurta yumurtluyor. Bundan 3 yıl önce safkan Ameraucana tavuklarının Türkiye'nin Bursa İnegöl bölgesine getirileceğini ve ıslah edileceğini yazmışlardı ancak yenilerde çok da hareketli bir durum görünmüyor gibi.

Türkiye'de renkli yumurta üretimi yapılıyor mu?

Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz üzere geçtiğimiz yıllarda bunun konusu gündeme gelmişti ancak devamına dair herhangi bir paylaşım yapılmamıştı. Bundan birkaç yıl önce ülkemizin yaşadığı ciddi bir dolandırıcılık olayı vardı. CEO'su Mehmet Aydın'ın tüm ülkeyi dolandırarak gittiği Çiftlik Bank da bu renkli yumurtaların ümidiyle kandırmıştı çoğu kişiyi. Ülkemizde seri üretim başladı mı bilinmez ancak satışları mevcut. Çoğu ithal edilse de görenleri şaşırtıyor ve müşteri kapasitesini genişletiyor.

Mavi yumurta ne kadar?

Yeniden gündeme gelen mavi yumurtayı hekes merak etmekte ve satın alma içgüdüsüyle araştırmaya başlamakta. Mavi yumurtanın tanesinin ne kadar olduğu gibi birçok soru şu anda yanıtsız ancak bu renkli yumurtalarla ciddi işler başaran ve git gide büyüyen kişiler de yok değil. Peki ya 1 tane mavi yumurta ne kadar?

Yaptığımız araştırmalara göre ortalama 10 tane mavi/yeşil yumurtanın 100 TL'ye satıldığını gördük. Bu da demek oluyor ki 1 tane renkli yumurta tam tamına; 10 TL.

#kırmızıbaret