woman male like reply
Düşünceler

Sosyal Fobi Nedir, Sosyal Fobi İle Başa Çıkmak İçin Altın Değerinde 10 Öneri  

Tıp dünyasında Sosyal Anksiyete Bozukluğu olarak bilinen ancak halk arasında Sosyal Fobi şeklinde kayda geçen sorun, toplumsal hayatta ve kalabalık ortamlarda tedirginlik yaşama olarak kendini gösteren kaygı bozukluğu durumudur. Sosyal Anksiyete Bozukluğu nam-ı diğer Sosyal Fobi, zamane insanlarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri. Küçücük durumların bile gözünüzde büyümesine neden olan Sosyal Fobinin; kalp çarpıntısı, terleme, yüz kızarması, kas gerilmesi, mide ekşimesi, ishal gibi vücudun kimyasını etkilediği bunun yanı sıra sosyal ortamlardan kaçma ve kaygılanma gibi ruhsal belirtileri olduğu biliniyor. Sosyal Fobi mağduru olan kişi; başkalarının önünde bir şeyler yeme veya içme, topluluk karşısında çalışma, bir grup insanın dikkatini üzerine çekme, insanlarla herhangi bir neden dolayısıyla etkileşim içine girme, kalabalık yerlerde konuşma veya soru sorma, yalnız olmadığı ortamlarda telefonda görüşmesinde bulunma durumlarında strese girer ve normal üstü tepkiler vermeye başlar. Eğer siz de kendinizde bu belirtileri görüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Sosyal Fobi nedir?

Tıp dünyasında Sosyal Anksiyete olarak bilinen ama halk arasında Sosyal Fobi olarak kullanılagelen durum, kalabalık ortamlarda kendini gösterir. Toplum içinde çekingenlik, utangaçlık ve panik gibi durumlara bürünen kişi olmadık şeyler yapıp kendini rezil edeceği düşüncesine kapılabilir. Kişi bu gibi durularda kalabalıktan kaçma ve kendiyle baş başa kalmaya çalışıp, toplumsal hayatı reddedebilir, kabuğuna çekilebilir. Bakalım Sosyal Fobiden kurtulmak için neler yapmak gerekiyor, gözden geçirelim.

1. Korkularınızla yüzleşmekten korkmayın

Korkularınızın farkına varıp onları kabullenmezseniz bir adım dahi atamazsınız. Bu yüzden ilk olarak Sosyal Fobi mağduru olduğunuzu kabul ederek işe koyulun. Kendinize çizdiğiniz rotalar doğrultusunda bu sorunu tarihe gömebilirsiniz.

2. Strese girince kaçmak yerine doğru nefes alma yöntemlerini öğrenmek gerek

Eğer Sosyal Fobi belirtilerini kendinizde görmeye başladıysanız toplumsal hayat içerisinde strese girdiğinizi hissettiğinizde ortamı terk etmek yerine doğru nefes alma yöntemlerini öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde stresinizin de azalacağına emin olabilirsiniz. Çünkü nefesinizi doğru kullanmak sizi daha sakin bir mizaca ulaştıracaktır.

3. Kafanızda senaryolar yazmak yerine anın tadını çıkarmaya çalışın

Sürekli kafanızda senaryolar yazarsanız, negatif cümlelerle kendinizi yormanın ötesinde hiçbir işe yaramayacaktır bu. Ancak işlevi olmayan negatif cümleleri bir yana atıp anın tadını çıkarmaya bakarsanız stresinizin de otomatikman azaldığını göreceksiniz.

4. Mükemmel olmaya değil, mutlu olmaya çalışın

Her yerde, herkesle güzel paylaşımlar yapamıyor olabilirsiniz ama tarafınızca seçilen ve sizi daima mutlu eden kişilerin yanında olmaya özen gösterirseniz gereksiz yere gerilmiş ve strese girmiş de olmazsınız. Mükemmel olmaya değil mutlu olmaya çalışmalısınız.

5. Düşünce kontrolü ile negatif düşüncelerden arınmaya çalışın

Düşüncelerinizi kontrol altına alarak üzerinizdeki negatif enerjiden kurtulabilir, böylelikle daha mutlu olabilir ve hayatın akışına odaklanabilirsiniz. Gerginliğinizi ve stresinizi de alacak olan pozitif enerji size her manada iyi gelecektir.

6. İlk izlenim önemli ama korkunç değil

İletişime geçmeyi ertelemeyin. İlk izlenim önemli belki ama bu sizin hiçbir şekilde yeni insanlarla tanışmanıza, konuşmanıza ve buluşmanıza engel olmamalı. Kendinize güvenin ve her şeyi akışına bırakın. İlk izlenim önemli olsa da siz kendinizi rahat hissettiğiniz ölçüde o izlenimde çiçekler açacaktır.

7. Merkeze kendinizi almayı bırakın, kadrajda başkaları olsun

Kalabalığa karıştığınızda sürekli kendinizle ilgilenmeyi, kendinize eleştiriler yağdırmayı bırakın. Bu sizi sadece gerecek ve sıkıntıya sokacak. Oysa kusurlarınıza rağmen kendinizi sevdiğinizi ve kendinize güvendiğinizi içinizden birkaç kez tekrarlayıp tebessüm ederseniz etkisini yalnız siz fark etmezsiniz çevrenizdeki gözler de bunun tesirine şahit olur.

8. Bakım ve sporu aktif hale getirin

Düzenli olarak spor yapmayı ve her şartta her durumda bakımlı görünmeyi alışkanlık haline getirin. Bu size özgüven vereceği gibi içinizdeki gerginliği de azaltacaktır. Zaman içinde stresinizin tarihe karıştığını görecek ve kendinizle gurur duyacaksınız.

9. Sosyal Fobi ile ilgili gruplara dahil olun

Tüm bu maddeleri uyguladıktan sonra sizin gibi Sosyal Fobi mağdurlarıyla bir araya gelip kat ettiğiniz başarıyı onlarla paylaşmanız, içinizdeki gerginliğin ve kaygının sıfırlanışını onları tanık etmeniz size kendinizi harika hissettirecektir.

10. Psikolojik destek almaktan korkmayın

Sosyal Fobi ile ilgili olarak psikolojik destek almaktan korkmayın. Uzman psikologlar tarafından yapılan çalışmalar eşliğinde kaygınızın ve stresinizin minimuma ineceği ve zaman içinde de tarih olacağı bilinen bir gerçek.