woman male like reply
Düşünceler

Ses Kısıklığı Probleminizi Kısa Sürede Sonlandıracak 7 Bitkisel Karışım

Kış aylarına yeni yeni yaklaşırken içimize dert olan bir grip dönemine de merhaba diyoruz. Pandemiden dolayı aşırı tedirgin bir kış dönemi geçireceğimiz kuşkusuz... İnanılmaz bir şekilde grip aşısı depoları sıfırlanıyor. Korona virüsüyle benzer belirtileri taşıyan griple zorlu bir mücadele vereceğiz ve bu süreçte ses kısıklıkları da nüksedecek. Ses kısıklığı için ne yapılmalı? Ses kısıklığını kısa sürede atlatmanız için bitkisel karışım listesi hazırladık. Eğer sürekli ilaç almaya karşıysanız kesinlikle bu listeyi kış aylarında kendinize referans olarak almalısınız. Ses kısıklığına evde hızlı çözüm Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı için bitkisel karışımlar...

1. Zencefilli karışım

Zencefil çayını çoğu ses sanatçısı da rutin olarak tüketir. Ses telleri, boğaz temizliği açısından oldukça faydalıdır. Kışın grip bile olsanız bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Bu karışımı içerken boğazınızın yandığını hissedeceksiniz ancak tüketmeyi bırakmamalısınız. Kış aylarında kendinize bir rutin olarak da belirleyebilirsiniz.

2. Tuzlu gargara/elma sirkesi

Korona döneminde boğazın temizlenmesi için tuzlu gargara ve elma sirkesi önerisi epey gündeme gelmişti. Boğazınızdaki zararlı bakterilerin yok edilmesi için hem tuzlu gargara hem de elma sirkesi oldukça önem taşır. Günde 1 defa herhangi birisiyle gargara yaparak boğazınızdaki enfeksiyonları ve ses kısıklığınıza sebep olan bakterileri temizleyebilirsiniz.

3. Ekinezya çayı

Ekinezya çiçeği, bağışıklık sistemine olan faydasının yanında alerji ve soğukalgınlığı tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Ekinezya çayıyla üst solunum yollarınızdaki enfeksiyonları temizleyebilirsiniz. Bu çiçeği ve diğer bitkileri aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Tadını yumuşatmak ve daha faydalı hale getirebilmek için çayın içine bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

4. Papatya çayı

Papatya çayını daha çok ferahlamak ve stresi azaltmak için tüketiriz ancak genel olarak faydalarını bilmeyiz. Papatya çayı boğazdaki enfeksiyonlara karşı da adeta bir kalkan oluşturur. Kışın boğazınız için yaptığınız her çaya bir tatlı kaşığı kadar bal eklemelisiniz. Bu sayede hem daha yoğun bir hale gelecek ve boğazınızda kalacak hem de tatlılaştırmış olacaksınız.

5. C vitamini deposu

Boğazınızı yakarak temizleyen karışımlardan birisi de c vitamini deposudur. Kış aylarında genellikle mandalina ve portakal olur. Portakalın da ekşi olanları bulunur illa ki. Ekşi portakal ve mandaline ile bir karışım içeceği hazırlayın. İçine istediğiniz baharatları ekleyebilirsiniz. Mesela ben biraz limon suyu, karabiber, zencefil, bal vs de ekleyebiliyorum.

6. Siyah turp ve bal karışımı

Aldığınız siyah turpun baş kısmını kesin. Altta kalan kök kısmını ise ufak bir şekilde kesin. İçine şekildeki gibi balı doldurduktan sonra ister bir bardağa balın süzülmesini bekleyin, ister de kaşık kaşık bu karışımı yeyin. Bir diğer yöntem olarak ise turbu rendeleyerek bir tatlı kaşığı turp suyunu alarak bir tatlı kaşığı balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Doğal antibiyotiklerden birisidir. Boğazınızı dinlendirir ve tahrişi sonlandırır.

7. Ada ve ebegümeci çayı

Ada çayını ayrı ebegümeci çayını ayrı ayrı demleyerek ılımalarını beklemelisiniz. Ilıdıktan sonra bu çaylarla 2-3 defa gargara yaparak boğazınızı temizleyin. Kalan çayı ise içerek tüketin ve bunu rutin bir şekilde yapmaya devam edin.

#kırmızıbaret