woman male like reply
Düşünceler

Ocean's Seven'ı Bitiren En Hızlı Sporcu Adayı Emre Erdoğan Kimdir?

"Ocean's Seven" olarak bilinen dünyanın en zor yüzme parkurlarını tamamlamayı hedefleyen Emre Erdoğan, bu başarısını katlayarak parkuru tamamlayan en hızlı sporcu ünvanına sahip olmak istiyor. Bu parkur dahilindeki son başarısı, 2019 Ağustos ayında Tsugaru Boğazı'nı geçmesiydi. Kısaca Emre Erdoğan'ı ve imza attığı başarılarını tanıyalım...

Erdoğan, Türkiye şampiyonu olmuştu

Emre Erdoğan daha önce ülkemizde Çanakkale, Marmaris, Datça ve Kaş'ta düzenlenen ulusal organizasyonlarda birçok kez Türkiye şampiyonluğu almıştır. Erdoğan'ın denize olan hayranlığı ise bu şampiyonlukların çok çok önüne geçmekte. Deniz temizleme etkinliklerine katılarak düzenli olarak desteklerde bulunan ve denizde yaşayan canlılarla da -köpekbalığı dahil- epey iyi anlaşan Erdoğan herkesin takdirini toplamakta.

Ocean's Seven başarılarına bakalım

Defalarca kez Türkiye şampiyonluğu alan Erdoğan, yurt dışında da en zorlu deniz parkuruna sahip olan Ocean's Seven'da başarılara imza attı. Cebelitarık, Manş ve Catalina'yı aştı ve Ağustos 2019'da Japonya'daki Tsugaru Boğazı'nı kulaç atarak geçti. Asıl büyüleyici rakamlar ise diğer verilerde;

"Shirakami Misaki Hokkaido'dan Shimokita'ya toplam 30 kilometrelik mesafeyi 7 saat 36 dakika 17 saniyede yüzdü."

Erdoğan, denizanası ve köpekbalığı dolu denizde epey efor sarf etmiştir.

Erdoğan, 4. parkurda konuştu

Emre Erdoğan, Ocean's Seven parkurlarından 4'üncüsünü tamamlayınca sevincini şu şekilde dile getirdi:

"Gerçekten Allah yardım etti ve kuvvet verdi. Çok mutluyum. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Ülkemizin bayrağının burada olması beni çok gururlandırıyor. Hava çok sertti, o nedenle çok zorlu bir parkur oldu. Aile gerçekten çok önemli. O kadar acı çekerken onların o umut dolu gözleri için bile o güçlüğü yeniyorsunuz."

Peki ya Erdoğan'ın yeni hedefi neresi?

'Denizin Everesti' olarak bilinen Tsugaru Boğazı'nı tamamlayarak Ocean's Seven'ın 4. parkurunu da tamamlayan Erdoğan'ın yeni hedefi merakla bekleniyordu. Erdoğan'ın son başarısından sonra yaptığı açıklamaya göre ise yeni hedefinin İrlanda ve İskoçya arasındaki "Kuzey Kanalı" olma ihtimali oldukça yüksek.

Sutopundan gelen başarısını şu şekilde anlattı:

Sutopundan açık su yüzücülüğüne soyunan Emre Erdoğan, hayatını genel anlamda şöyle değerlendirdi:

"Sutopunu bırakınca serbest dalış yapmaya başladım ama fark ettim ki benim yerim aslında denizin altı değil, üstü. Bunun üzerine açık su yüzücüsü olmaya karar verdim. İlk yüzme deneyimim Çanakkale Boğazı’nda oldu. Orada 500 kişi arasında genel klasman dördüncülüğü elde ettim. Bu, beni çok mutlu etti ve açık su yüzmesine daha sıkı sarılmama sebep oldu. Ardından yurt dışı parkurlarım başladı. Cebelitarık Boğazı’nda yüzdüm. Arkasından İngiltere’den Fransa’ya kadar 45 kilometreyi 9 saat 35 dakikada yüzdüm. Orada Türkiye tarihinde ilk kez erkekler genel klasmanında birincilik kupası aldım. Ondan sonraki sene de ABD’ye, Catalina Adası’na gittim. Orada yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda bir boğaz var. Orada da 9 saat 50 dakika yüzdüm. Gece saat 11.00’de başladım, gece karanlığında 8 saat yüzdüm. Arkasından 1 saat 50 dakika yüzdükten sonra parkuru tamamladım. Şu an Amerika’daki en iyi ilk 30 derecenin içerisindeyim. İnşallah daha da iyi başarılarımız olacak."

#kırmızıbaret