woman male like reply
Düşünceler

Netflixteki Bütün İçerikleri İzlemek Ne Kadar Sürer?

Netflix son yıllarda en çok tercih edilen dizi, film ve belgesel platformu olarak karşımıza gelmektedir. İçerik kütüphanesindeki zengin seçenekleriyle de birçok kullanıcının ihtiyacını giderebilmektedir. Fakat bu yıl yaşanan korona virüs salgını nedeniyle çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı ve Netflix içerik kütüphanesi tam da bu aylarda yeni dizi ve filmlerle buluştu. Genel anlamda birçok sektörün bu salgın döneminden olumsuz etkilenmesine karşın Netflix tam anlamıyla zirveye ulaşmayı başardı.

Asıl soruya gelinecek olursa da şu an Netflix içerik kütüphanesi 36.667 saatlik bir içerik arşivine sahiptir diyebiliriz. Toplamda bu kadar zamana denk gelen içerikleri hiç ara vermeden art arda izlemek ise 4 yıl 2 ay ve 8 gün sürecektir. Fakat platform üzerindeki içerik sayısı her geçen gün arttığı için bu süre devamlı olarak değişmektedir. Sürekli olarak yeni dizi sezonlarının, filmlerin ve belgesellerin yayınlanması Netflix’in içerik kütüphanesini zenginleştirerek genişletmektedir.

Bunun yanında diğer platformlardan da başlık olarak daha öndedir. Disney ve Hulu sırasıyla 744 ve 2.657 özgün başlığa sahip olmasına rağmen Netflix tek başına 5.400 adet özgün başlığa sahip olmaktadır. Bu da Netflix’in ne kadar çok içerik ürettiğini ve yayınladığını ortaya koymaktadır.

Kullanıcılar Netflix İçerik Kütüphanesinin Ne Kadarını İzliyor?

Netflix kullanıcılarının platform üzerindeki içeriklerin ne kadarını izlediğini araştırmak üzere Reviews.org siteyi bir çalışma başlatmıştı. Araştırmanın sonunda ise ortalama düzeyde olan bir kullanıcının yılda Netflix içerik kütüphanesinin sadece %2’lik kısmını izleyebildiği ortaya çıktı. Söylenen %2’lik kısım ise toplam süre olarak 733 saate denk geliyor. Düşünüldüğünde bu süre bile oldukça fazla gibi gözükse de bütün Netflix içerik kütüphanesi hesaba katıldığında çok daha fazla bir sürenin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Netflix Türkiye İçerik Sayısı

Netflix içerik kütüphanesi ve toplam içerik süresinden söz edecek olursak şunu da belirtmeliyiz ki Netflix her ülkeye aynı sayıda içerik hizmeti vermemektedir. Bu içerikler ülkelerin politikaları ve çeşitli sansür uygulamalarına göre sınırlandırılmaktadır. Örneğin şu an için Netflix toplam içerik sayısı Amerika Birleşik Devletleri’nde en fazladır. Ondan sonra da Amerikan Samoası ve Porto Riko gibi ülkeler gelmektedir. Genel olarak ise Netflix ülkelere 3000 civarında bir film ve 600 civarında da TV şovu sunmaktadır. Bütün bu koşulları da göz önüne aldığımız zaman Netflix toplam içerik sayısı çok daha genişleyerek içeriklerin toplam süresi daha da artmaktadır. Devamlı olarak yeni içeriklerin de kütüphaneye eklenmesini düşünürsek normal bir izleyicinin bitiremeyeceği kadar geniş bir kütüphaneden söz edebiliriz.