woman male like reply
Düşünceler

Mantar Sever Misiniz? Cevabınız "Evet." Olsa Da "Hayır." Olsa Da Lütfen Bir Göz Atar Mısınız?

Herkese selam olsun sevgili NB ailesi. Benim çok değer verdiğim ve benim için gerçekten kıymetli bir arkadaşlık kurmuş olduğum sevgili @Yakut ile bir gün sohbet ederken, bana mantarı çok sevdiğini söylemişti. Benim de aklıma böyle bir düşünce yazmak geldi ve dedim hocama özel bir düşünce yazayım. Hocam lazanyaya mantar koymayı ihmal etme. :)) Mademki dedim mantar yetiştiriciliği diye bir kategorimiz var, o zaman orada da bir yazı yazmazsak olmaz diye düşündüm ve sıvadım kolları. :)))

Konumuz mantarsa, demek ki çok derin bir mevzu var. Al çayını, yak sigaranı ve okumaya başla.

Mantar deyince aklımıza ilk kültür mantarı gelir çünkü temini kolay ve belli bir hasat sezonu yok, yılın her ayı kolayca market, manav gibi yerlerden satın alabiliriz. Mantar çeşitlerine girmeyeceği, çünkü onunla ilgili ilerde ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Peki nedir bu kültür mantarı?

İlk bakışta yumurtayı anımsatsa da tabii ki bunlar lezzetli ve kaliteli olduğu her hâlinden belli olan, yetişmiş hasata hazır kültür mantarıdır.

Mantarlar

Mantar çeşitleri dünya mutfağında çok büyük bir yere sahiptir. Ön yemek, ara sıcak ve ana yemeklerde vazgeçilmez birer alternatifdirler.

Mantarlar nelerde kullanılır?

Sarımsaklı mantar, fırında kaşarlı mantar, kremalı mantar, kaşarlı mantar dolma ile harika başlangıçlar hazırlayabilir, tane mısır, maydanoz, dereotu, kırmızı kapya ve biberli yeşil zeytin ilave ederek harika bir salata hazırlayabilirsiniz. İçerisine soğan, sarımsak, biber ve domatesle güzel bir mantar sote hazırlayabilirsiniz. Aynı malzeme ile mantar güveç hazırlayıp, üzerine kaşar serperek harika bir yemek hazırlayabilirsiniz. Tabii bu seçenekler salata ve ana yemek konusunda çoğaltılabilir.

Peki bu kadar mı mantarın mutfaktaki yeri?

Tabii ki hayır, tavada ya da tencerede hatta fırında hazırlayacağınız birçok yemekte ve makarnalarda kullanabilirsiniz mantarı. Mantar, tavuk, rende kaşar ve krema ile hazırlayacağınız bir makarnayı yiyenler, uzun bir süre o makarnanın tadını unutmayacaktır. Mantarı mutfağınızda yeterince kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Şimdilik bu kadar dostlar, bir sonraki mantar çeşitleri yazımda görüşmek dileği ile hoşçakalın.