woman male like reply
Düşünceler

Klasik Anne Sözlerinin Altında Yatan Gerçek Anlamlar

Anneler dünyadaki en değerli varlıklar görülür birçok insan için. Öyle ki doğumdan ölüme kadar her daim yanımızda, arkamızda durur, kendinden fedakarlık yapar ve bizlerin mutluluğu için uğraşır. Bazen de kızar anneler ve bazı cümleler kurarlar. Onların söylediği cümlelerin alt yapısına bakmadan anlamlandırmaya çalışırız ama söylemek istedikleri her zaman farklıdır.

İşte annelerin klasik cümlelerinin altına yatan gerçek anlamlar.

Boyun devrilsin!

Bazen bize öyle kızarlar ki beddua niteliğinde bu cümleyi sarf ederler. Söylemek istedikleri ise çok daha başkadır. Bu cümleyi kuran annenin içinden; "Hangi ara bu kadar büyüdün sen?" cümlesi geçer. Anne, iç dünyasında zamanın ne kadar çabuk geçtiğinin muhasebesini yapıyordur.

Allah sana da senin gibi evlat versin!

Bu cümle de kızgınlık anında söylenir ve çocukta vicdan azabı yaratarak davranıştan vazgeçirme çabasıdır. Ama anne iç dünyasında bambaşka bir duygu ile çalkalanıyordur: "Kötü huyların da olsa sen çok iyi bir çocuksun, iyi ki benim oğlumsun/kızımsın. Sana da böyle iyi bir çocuk nasip olsun."

Bi' hasta olursan, o zaman ben sana gösteririm!

Hasta olabileceğimiz bir davranıştan kaçınmamız gerektiğini söyler aslında. Hasta olursak bize bakmayacağından değildir bu sözü. Hasta olmamıza çok üzüleceğindendir. Öyle üzülecektir ki bizi hastalık ile tehdit edecek kadar büyük bir duygudur annenin bu durumda yaşadığı. Bu cümlenin altında; "Sakın hasta olma çocuğum." cümlesi yatar.

Anne olunca anlarsın

Bazen babalar da oğullarına kullanır bu cümleyi. Ama genelde anneler kızları için söyler. Kız çocuklarının en asi olduğu dönemlerde en güzel yatıştırma taktiğidir. Annenin çocuğuna empatiyi öğretmesidir. Alt yapısında ise; "Beni şu an istesen de anlayamazsın ama anne olduğunda yaşayarak öğreneceksin." cümlesi yatar.

Anne sözü dinle biraz!

Anneler yalan söylemez mi? Elbette söyler. Ama çocuğunu tehlikeden uzak tutmaya çalışan anne her şeyi yapabilir. Anneler, "Anne sözü dinle biraz!" derken aslında "Sana söylediğim yalan ortaya çıkacak, lütfen bu kez bana inan!" demek ister.

Bana sorma babana sor

İzin almak için önce ailenin yumuşak karnı olan anneye gideriz. Anne ise tek başına karar vermek istemez; kararı baba vermelidir çünkü anne, babayı ikna edeceğini bilir. Anneler, "Bana sorma, babana sor." dediğinde; "Sen babana söyle gerisini ben hallederim." demek istemektedir.

Bonus: Nereye koyduysan oradadır

- Anne, çorabımın teki yok!

- Nereye koyduysan oradadır.

Bu konuşmayı ömrümüz boyunca kim bilir kaç kez yaşadık. Lakin Bu cümlenin alt yapısında her zaman farklı anlamlar yatmaktadır. Bazen "Biraz kafayı çalıştır." bazen "Şimdi çok işim var, kendin bul." bazen de "Ah be çocuğum bu kadar dağınık olmak zorunda mısın?" cümleleri yatar. Hatta çok daha fazlası vardır "Nereye koyduysan oradadır." cümlesinin altında.

Annelerin değerini ömür boyunca bilmemiz dileklerimle..

#GölgeAdam