woman male like reply
Düşünceler

Kadın İsterse Dünya'yı Yerinden Oynatabilir!

Kadinlar, toplumsal hayatin içinde çok önemli rollere sahiptir. Buna ragmen neredeyse dünyanin tamaminda erkek egemen kültürün baskisi altinda kalarak dünyanin çehresini degistirme görevini bir türlü üstlenememistir. Durumu degistirmek adina toplumsal hayatin içinde birtakim olusumlar ortaya çiksa da henüz tam bir basari saglanamamistir. Kadin isterse; ev, is, çocuk, kariyer alanlarinda ve toplumsal yasamin en üst noktalarinda kendine harika bir yer edinebilir.

Peki kadinlar bunu nasil basaracak?

Hayal et!

Hayal kurmak her basarinin ilk adimidir. Güzel bir kariyer isteyen kadin, önce bu kariyeri hayal etmeli. Hayalini kurmadigin hiçbir sey için motivasyon elde edemezsin. Her ise önce hayal kurarak baslanmali.

Rahatliktan vazgeçilmeli

Bazi basarilar risk, bazi basarilar ise mevcut hayattan ödün vermekten geçer. "Rahatimi bozmayayim ama basarilar da benim olsun." düsüncesindeki bir kadin hiçbir konuda basarili olamayacaktir. Basariya çogu zaman zorlu yollarin sonunda ulasilir. Rahatliktan vazgeçmeyi bilmeliyiz.

Degisimden korkmamali

Yasadiginiz sehre ya da isinize alisik olabilirsiniz. Ama yeni bir sehirde daha iyi imkanlarda bir is varsa oraya gitmekten çekinmemeli kadin. Degisim, hayatin en büyük gerçeklerinden biridir ve bu gerçegin keskin bir yansimasi ile karsilassan dahi vazgeçmemelisin.

Ne yapiyorsan severek yap!

Önemli kurallardan biri de yapilan seyi sevmektir. Anne olmak, is hayatinda meslegi sevmek, aile hayatinda ev kadini olmak; her bir rol sevmeyi gerektirir. Hayat aslinda sevgiden ibarettir ve sevdigimiz her seyi yapmak için her zaman yeni bir yol buluruz sikintili zamanlarimizda.

Inatçilik karaktere yerlesmeli

En ufak bir sorunda pes eden insanlar hiçbir basari elde edemezler. Hiçbir seyden vazgeçmeden çok sey kazanilabilir. Vazgeçmemek, savasmak, mücadele etmek, sorunu yenmek için maymuncuk anahtarlaridir.

Güven duygusu çift tarafli olmali

Aile hayatinda da, is hayatinda da güven duygusu hem karsi tarafa yansitilmali hem de kendimiz çevremize güvenmeliyiz. Ayrica kadin kendine de güvenmeli her seyi basarabilecegi konusunda. Güven, basari yolunda kadinin ayaklarinin altindaki yol gibidir. Yol ne kadar düzgün olursa basariya o kadar kolay ulasilir.

Aninda aksiyon vermek ögrenilmeli

Basari yolunda bir sorun ile karsilasildiginda bu sorunu asmak için aninda müdahale edilmeli. Sorun büyüdükçe çözümü zorlasir ve zamanla içinden çikilamaz hale gelir. Sorunun büyümemesi için sorunu aninda çözmek önemli bir detay.

Duruma göre pozisyon almayi ögrenmeli

Hayat her alanda belirsiz. Hiçbir zaman 5 dakika sonra ne olacagini bilemeyiz ama dik durmayi ögrenirsen egilsen de kirilmazsin. Dayanikli olmali ve rüzgarda savrulmak yerine firtinanin merkezinde kök salmali. Bu sayede basari kendi ayaklari ile önümüze gelecektir.

Hem is, hem de aile hayatinda basarili kadinlar ile dolu bir dünyada yasamamiz dileklerimle..

#GölgeAdam