woman male like reply
Düşünceler

Japon Kadınlar #KuToo Hareketiyle Topuklu Ayakkabıya Savaş Açtı!

Yıl 2019 ama hala insanları dış görünüşlerine göre yargılayan, fiziki sınıflandırma yapan insanlar mevcut. İş başvurularında bakımlı, modern görünümünün yanı sıra topuklu ayakkabısıyla podyumlarda salınan bir manken edasıyla performans sergileyen kadınlara öncelik veriliyor. Şimdi sizlere Japonya'da topuklu ayakkabı hükümdarlığına son vererek ayaklara özgürlük vaat eden bir açılım olan #KuToo hareketinden bahsedeceğim.

Japonya'da çalışmak isteyen kadın topuklu ayakkabı giymek zorunda


Bazı ülkelerin kapsamında yer alan şirketler katı kurallarla yönetilişi ve dış görünüşe yersiz önem verişiyle hafızalarda yer ediyor. Japonya sınırlarındaki şirketlerde sıklıkla gözlenen bu durum kadınların yüzüne gamzeler oturtmuyor, onların yorgun ve keyifsiz bir mizaca kapı aralamasına neden oluyor.

Topuklu ayakkabının yerini deniz seviyesindeki ayakkabılar süslesin diye


Bu durumun farkına varan ve geniş kitlelere örnek olmak isteyen Japonlar topuklu ayakkabıların pabucunu dama atıp yerine ayakların rahat edeceği deniz seviyesindeki ayakkabıların giyilmesi konusunda öncü.

Yumi Ushikawa'dan altın vuruş


Şık görünmek adına acıyla sınanan Japon kadınları sonunda pes etti. Fitili ateşleyen ve milyonları tesir altına alan Yumi Ushikawa'nın altın vuruşuydu.

Gelen bir Tweet üzerine #KuToo hareketi başlasın


Japonya'da oyuncu ve yazar olarak adını duyuran Yumi Ushikawa bir gün turizm sektöründe çalışan bir hemcinsinden gelen tweet ile olaya farklı bir açıdan bakmaya başladı. Gelen Tweet'deki ifade acılarla bezenmişti ve kelimeler usulca "İmdat" diyor gibiydi. Ushikawa kendisinden yardım isteyen kadına karşı duyarsız kalmadı. Harekete geçmek üzere kendini toparladı. Olaydan geçen kısa bir zaman dilimi sonunda Ushikawa Tweet'deki çığlığı milyonlara duyurmak, tüm kadınların sesi olmak, topluma yön vermek için ilerledi. Açılıma anahtar olan ayakkabı ve acı sözcüklerinin birleşimiyle oluşan #KuToo böylelikle güneşe erdi.

#KoToo hareketi çığ gibi büyüdü


#KuToo hareketi başlar başlamaz çığ gibi yayıldı ve kısa zaman içinde 20.000 imza toplandı. "Biz de buradayız!" diyerek #KuToo hareketine imzasıyla destek veren kadınlar tacize, şiddete, basmakalıp düşünceye, dayatmaya, önyargıya ve bağnazlığa karşı tek yürek olarak alkış alıyor.

Topuklu ayakkabı mağduru 20.000 kadından toplanan imza bakanlık engeline takıldı


Yüksek katılım sayısıyla yalnız kadınların değil bakanlığın da dikkatini çeken hareket ne yazık ki amacına ulaşamadı. Bakanlığa sunulan 20.000 imzalı dilekçe reddedildi. Japonya Çalışma ve Refah Bakanı Takumi Nomoton'un açıklamaları kadınların başkaldırmasına, acıyla örülmüş cümleleri odağa almalarına rağmen dayatmacı temayı daim kılmaya devam edeceklerini gösteriyor. Bakan #KuToo hareketiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada kadınların topuklu ayakkabı giymesini normalize eden söylemle yine şaşkın gözlerin odağındaki isim. Kadınların işyerlerinde topuklu giymesinin uygun olduğunu ifade eden bakan Nomoton yalnızca ayakları yara olan kadınlara tolerans gösterileceğine değinerek tüm dünyanın tepkisini çekti. Şu an Japonya'nın ne kadar dayatmacı ve tutucu bir politikayla yönetildiği konusunda hemfikir olduğumuzu varsayıyorum. Geçtiğimiz yıllarda da iktidar kanadından gelen açıklamalar "Yok artık!" dedirten cinstendi. Bekar kadınların devlete yük olduğunu ifade eden Milletvekili Kanji Kuto akabinde düğünlerde de gelin ve damada en az üç çocuk telkininde bulunmuştu. Sizce de yanlış giden bir şeyler yok mu burada?

Dünya çapında ses getiren hareketi hükümet kanadı karaladı


#KaToo hareketi dünya çapında ses getirdi. Dünyanın her yerindeki kadınlar tarafından alkışlanan ve güçlü kadın imgesiyle örnek gösterilen Japon kadınları ne yazık ki kendi ülkelerindeki yönetim birimlerince takdir edilmekten çok uzak. Japonya hükümetinin kadını aşağılayan cinsiyetçi söylemleri sizce ne zaman yerle yeksan olur? Onların sesini kısıp kadınların sesini ayyuka çıkarmak için Japon kadınlarına ne önerirsiniz?

#KuToo