woman male like reply
Düşünceler

İstiridye (Kavak) Mantarı Yetiştirilirken En Sık Yapılan Hatalar!

Ülkemizde istiridye mantarı yetiştiriciliği giderek artıyor ve tanınıyor. İçerdiği besin değeriyle ve tadıyla eti aratmayan istiridye mantarının yetiştiriciliği de aslında çok kolaydır. Samanla hazırlanan kompostlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve püf noktalarını listeleyeyim.

Saman pastörizasyonu

Mantar yetiştiriciliği bir bakteri işidir aslında. Buradaki püf nokta yararlı bakterileri koruyup, zararlıları yok etmektir. Hobi olarak üretim yapan kişiler genelde bu işlemi yanlış yaparak verimlerini azaltıyorlar veya kompostları tamamen çöp oluyor. Yapılması gereken samanı kaynatmak değil haşlamaktır. Yani 100 derece ulaşmaması lazım suyun sıcaklığının. 90 derecede 90 dakika bekletmek yeterlidir.

Buğday kepeği pastörizasyonu

Yapılan en büyük hatalardan birisi de saman ve buğday kepeğini birlikte haşlamaktır. Saman 90 derecede pastörize edilirken buğday kepeğinde 120 dereceye ulaşmak gereklidir. Yoksa buğday keğeğindeki zararlı bakteriler ölmez ve yine sonuç başarısız olur.

Kuluçka dönemi

Hazırlanan kompostların kuluçka döneminde 23 - 27 derece sıcaklıkta, ışık görmeyen bir ortamda  - 95 ne oranıyla muhafaza edilmesi gerekiyor. Sıcaklık 32 dereceyi geçerse miseller ölür ve sonuç yine hüsran.

Kompost hazırlığında yapılan hatalar

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu iş bir bakteri işidir. Öncelikle ortam steril olmalı ve ellerimiz de aynı şekilde steril olmalıdır. Kullanacağımız her malzemenin temiz olduğundan emin olmalıyız. Kompostu hazırlarken çok sıkı yapmamalıyız, miselleri ezmemeliyiz, samanlarımızı çok kurutmadan süzmeliyiz. Elimizle sıktığımızda su damlamıyorsa kullanıma hazır demektir. Sorularınız olursa keyifle yanıtlarım ve @Anadolumisel uzmanları da cevap verecektir. Hayırlı hasatlar dileriz.