woman male like reply
Düşünceler

İlginç Bilgiler Antolojisi! Bunları Biliyor Musunuz? 

Her gün yeni bir şey öğreniyoruz ya bugün de ben size "Kim 500 bin ister?" tadında bir düşünce hazırlayayım dedim. 20 tane soru var, bakalım kaçına cevap vereceksiniz? Heyecan dorukta!


1. Orkestra çalışanlarının ordudaki askerden fazla olduğu ülke hangisidir?


Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan'ı peşi sıra takip eden Monako Prensliği'ndeki ulusal orkestra çalışanları ordudaki asker sayısından daha fazla. Bu da demrk oluyor ki ülkede müziğe, sanata, sanatçıya, estetiğe ve yaratıcılığa değer veriliyor. Ya siz ne düşünüyorsunuz?

2. İstanbul Boğazı'nın uzunluğu ne kadardır?


İstanbul Boğazı hem 29,9 Km oluşuyla hem de Karadeniz ve Marmara'yı bağlayan köprü edasıyla salındığı için dikkatleri üzerine çekiyor.

3. Kangurular neden geri adım atamaz?

Kangurular bacaklarının kuyruk sokumuyla kalça kemiklerine sabitlenmiş olması dolayısıyla geriye doğru adım atamaz ve zıplayamaz. Kangurulara nispet olsun diye beş adım geri zıplama yarışıma var mısınız?

4. Astronotlar neden hep beyaz giyer?


Uydu taramalarında ve çıplak gözle fark edilir olmaları nihai amaç olsa da uzayın değişkenlik ara eden ısı durumu da yabana atılmaz. Ayrıca ultraviyole ışınlarından korunmak ve zararı en düşük seviyeye indirgemek de bi koşul.

5. En çok insan ölümüne neden olan hayvan hangisidir?


Dünyada insanların ölmesine neden olan hayvanlar arasında zirveyi görenin sivrisinekler olduğunu biliyor muydunuz? Şu ana kadar ölen insanlara bakıldığında yarısının dişi sivrisinek ısırığından kaynaklanan nedenlerle hayata veda ettiğini görürüz. 12 saniyede bir kişinin sivrisinek yüzünden son nefesini verdiği de bir gerçek. Demek ki sivrisinek deyip geçmemek, küçümsememek gerek.

6. Neden uçaklarda en çok domates suyu tercih ediliyor?


Uçaklarda en fazla tercşh edilen içeceğin domates olması sizi şaşırttı mı? Uçak yolcuları genelde domates suyunu tercih ediyor. Çünkü hava basıncı dolayısıyla damak tadı değişiyor. Keskin lezzeti ile domates suyu bu yüzden çok rağbet görüyor. Siz uçakta en çok ne tercih ediyorsunuz, domates suyunun var mı bir gideri?😂

7. Selfie'yi ilk çeken kişi kimdir?

İlk kez Selfie çekip bu akımın dünyaya yayılmasına öncülük eden kişi 1839 yılında öz çekim yapan Robert Cornelius olarak hafızalarda yer ediyor. Sizce ilk çekimi ne amaçla çekmiş olabilir ?

8. Kulakları dizinde olan hayvan hangisidir?


"Kulakları dizlerinde olan hayvan hangisidir?" diye sorsam boş boş bakarsınız sanıyorum. O zaman merakta bırakmayayım, hemem söyleyeyim. Çekirgelerin kulakları dizlerinde. Elini dizine götürüp "Efendiiim, bir daha söyle anlamadım." diyen bir çekirge canlandı birden gözümde.

9. Türk vatandaşı sayısının en az ve en fazla olduğu ülkeler hangileridir?


İçinde yaşayan Türk vatandaşı sayısına bakacak olursak en az dağılımın Tonga, Tuvalu ve Butan'da olduğunu, buralarda tek Türk'ün bile yaşamadığını görürüz. Türklerin en çok yaşadığı ülke açık ara Almanya olurken sayının 2 milyon oluşu göz kamaştırıyor.

10. Saat yönünde dönen gezegen hangisidir?


Güneş sistemi içinde saat yönünde dönen tek gezegen Zühre, Çolpan ya da Çoban Yıldızı olarak da adlandırılan Venüs'tür.

11. Google'ın ilk adı nedir?


Google'ın ilk adını biliyor musunuz? Ne olabilir sizce? Haydi biraz tahmin yürütelim. Ben sizin yerinize deneyeyim. Google, Doogle, Young, South... Daha fazla saçmalamadan söyleyeyim.😂 Google'ın ilk adı BackRub. 15 Eylül 1997'de kurucuları tarafından Google olarak değiştirilir ve resmiyete o şekilde işlenir.

12. Suç oranının en yüksek olduğu ülke hangisidir?


Suç işleme potansiteli ve suçlu mahkum sayısıyla yanıtımız Vatikan. Nüfus sayımı baz alınarak yapılan yeni incelemelere göre yıllık 600'ün üzerinde insan suça karışıyor.

13. En çok film çeken ülke hangisidir?


ABD olduğunu düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunız. En çok film çeken ve sinema endüstrisine katkı sağlayan ülke Nijerya, oranın sinema kültürüne verdikleri isim olan Nollywood olarak dikkat çekiyor. Ülkede haftalık 50 film çekilmesi şaşırtıcı.

14. En fazla piramit hangi ülkede bulunur?


Mısır dediğinizi duyar gibiyim. Ama maalesef donroaki oluyor. Sudan Mısır'dan daha fazla piramit içeriyor. 220 piramiti barındıran ülke olarak hafızalarda yet ediyor.

15. 3 kalbi ve 9 beyni olan hayvan hangisidir?


Ahtapotların 8 bacağı vardır. Yanı sıra 3 kalbi ve 9 tane de beyni. Ama buna rağmen çok da zeki oldukları söylenemez. Yunusların zekasına yetişebilmeleri için daha kırk fırın ekmek yemeleri gerek.

16. Zebraların çizgileri ne işe yarar?


Ölümcül risk içeren at sineklerinden korunma faktörü barındıran siyah beyaz çizgilerin aynı zamanda göz kamaştırıcı görünmelerini de sağladığını biliyor muydunuz?

17. Dünyadaki en yavaş hayvan hangisidir?


3 tırnaklı ve parmaklı Sloth dünyanın en yavaşı olarak rakiplerine fark atar. Ana vatanı Amerika olan Sloth saatte 0.0048 Km hızda ilerleyebiliyor. İtiraf etmeliyim ki Tembel Hayvan zannetmiştim peki sizin yanıtınız ne oldu?

18. Dünyanın etrafını dolaşan ilk insan kimdir?


Macellan zannettiniz değil mi? Ama yanlış cevap, Macellan dünyanın etrafını tam olarak kelfedemedi ne yazık ki. Oysa Zenci Henri öyle mi? O dünyanın etrafını karış karış turlamayı başararak unutulmazlar arasına girmeyi başardı. Macellan ikinci sıraya gerilese de Henri'ye desteği her daim fondaydı.

19. Uzaydaki ilk hayvan hangisidir?


1946 yılının temmuz ayına gelindiğinde Meyve Sineği adlı minik astronotlar uzaya yol alarak "Biz de varız" dediler.

20. Yaşayan en büyük organizma hangisidir ?


Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarı Armillaria Ostoyae dünya üzerindeki en büyük mantar ve organizma olma özelliğini bünyesinde barındırıyor. 890 hektarlık alanı kaplayan bal mantarı Armillaria Ostoyae yerin 3 metre derinliğine kadar iniyor ve yaklaşık olarak 2000 ile 8000 arası bir yaşta olduğu düşünülüyor. Onun kadar uzun yaşamak ister miydiniz ya da onun kadar fazla yer kaplamak nasıl olurdu?