woman male like reply
Düşünceler

Havlularınızdaki Küf Ve Rutubet Kokusunu 5 Ayrı Yöntemle Giderin!

Özellikle mutfakta kullandığımız havlular oldukça fazla yıpranıyor. Buna engel olmak ise epey zor çünkü kadınlar, vakitlerinin çoğunu mutfakta harcıyor ve elleri neredeyse sudan çıkmıyor. Bu sebepten ötürü de mutfak havlularımız bir türlü kuruyamıyor. Banyo da bu hallere dahil aslında. Banyoda bulunan havlularımız da eğer dolap vb yerlerde muhafaza edilmiyorsa sürekli nemle temas halinde oluyorlar. Küfler ise tam olarak burada devreye giriyor ve nemli ve/veya ıslak havlularımızı rahat bırakmıyorlar. Ciddi anlamda kötü bir koku bırakan küflerle nasıl başa çıkacağımızı yazımızın devamında inceleyelim...

1. Beyaz sirke

Havlularınızı çamaşır makinenize atın. Ardından çamaşır ilacı koyduğunuz bölmeye bol miktarda beyaz sirke dökün. Çamaşır makinenizin programını başlatın ve havlulara tüm sirkenin akmasını bekleyin. Makine ilaç bölmesini tamamen bitirdiğinde makinenizi durdurun. Ardından bir saat kadar bu şekilde bekletin ve tüm havlularınız sirkeyle ıslansın. Ardından makinenizi çalıştırın ve yıkama pozisyonunda devam ettirin. Yıkama süresinde içine yumuşatıcı ekleyerek koku konusunu çözebilirsiniz.

2. Karbonat ve elma sirkesi

Havlularınızda oluşan küf, rutubet gibi kötü kokuları çıkarmak için bu yöntem de oldukça etkili. Kötü kokusu olan tüm havlularınızı çamaşır makinenize doldurun. Çamaşır ilacı koyduğunuz bölmeye yarım su bardağı kadar karbonat ekleyin. Yumuşatıcı bölümüne ise yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ekleyin. Çamaşır makinenizin ısısını yüksek ayara getirin ve program bittikten sonra havlularınızı serin. Sirke kokusu sizi endişelendirmesin, kısa bir süre sonra geçecektir.

3. Limon suyu ve sıcak su

Limon suyunun sitrik asit konsantrasyonu sayesinde çamaşırlarınız kolayca beyazlar ve kötü kokulardan arınır. Yarım bardak limon suyunu bir kovaya dökün. Üzerine dört bardak sıcak su ekleyin ve kötü kokan havlularınızı karışıma batırın. Yaklaşık olarak 40 dakika kadar beklettikten sonra havlularınızı çamaşır makinenizde normal çamaşır ilacınızla yıkayabilirsiniz.

4. Tuz ve limon yağı

Limon yağı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, bulaşık makinesi temizliği, güzellik sırları gibi birçok konuda rağbet görmektedir. Normalde tül perdelerimizin beyazlatılması konusunda da tuzu kullanırız. Limon yağı sayesinde de kötü kokulardan kurtulacağız. Kovaya bir litre sıcak su koyun. Ardından on damla limon yağı damlatın ve üzerine bir yemek kaşığı tuz atın. Kirli havlularınızı kovaya batırarak bir saat kadar bekletin. Sonrasında ise havlularınızı çamaşır makinenizde normal deterjanınızla yıkayabilirsiniz.

5. Sorunu çamaşır makinenizde arayın!

Çamaşır makinenizi ayda en az bir defa sıcak su ve çamaşır suyuyla yıkayın. Bunun için ilaç bölümüne bir miktar çamaşır suyu ekleyin ve makinenizi yüksek ısıda çalıştırın. Bu sayede hem dezenfekte etmiş olursunuz hem de çamaşırlarınıza kötü kokular sinmemiş olur.

#kırmızıbaret