woman male like reply
Düşünceler

Güçlü Bir Karaktere Sahip Olmak İçin Uygulanması Gereken Adımlar

İnsanlar doğdukları andan itibaren hayatın binbir zorluklarıyla mücadele etmeye başlar.

Doğduğumuz andan itibaren dünyaya ve insanlara karşı bir yarış içerisine gireriz. Bu durumlara karşı güçlü olabilme potansiyeli, bizlere anne karnında öğretilmiyor. Zaman ilerledikçe bazı insanlar hayatın keskin virajlarına kolaylıkla göğüs gerebilirken, bazılarıda ne yazık ki savrulup duruyor. Hayat bizleri binbir zorlukla sınasa da, bu sınavları verebilmek her zaman bizlerin elindedir aslında.

Güçlü bir karaktere sahip olabilmek için yapılması gerekenler.

Kendinizi sevin

Hayatın zorluklarına karşı mücadele ederken yapmanız gereken ve biraz daha dik durmanızı sağlayacak ilk şey kendinizi sevmenizdir. Her şey tam da buradan başlar ve temeller bunun üzerine atılır. Eğer bir insan kendine değer vermiyor ve sevmiyorsa, hayatın hiçbir zorluğu ile baş edemez. Tam tersi kendinizi sevip değer verdiğiniz zaman çok daha iyi ve güçlü hissedeceksiniz.

Kendinize inanın

İnanmak başarmanın yarısıdır deriz her zaman ve gerçekten de durum öyledir. İnsan amaçladığı şeyi başarabilmek istiyorsa, önce onu yapabileceğine ve üstesinden gelebilecek kapasitede olduğuna inanmalıdır. Konu, amaç ve hedef ne olursa olsun her zaman başarabileceğinize inanın. Kendinizden şüphe etmeniz halinde kesinlikle başarısız olacak ve sekteye uğrayacaksınız. Sizi ayağa kaldıracak itici güç olarak inancınızı güçlendirin. Kendinizi "Sen yaparsın, neleri başardın bunu da başarırsın!" cümleleri ile gerekirse gaza getirin. Devamında size kattığı gücü gerçekten hissedeceksiniz.

Mızmızlanmayın ve pes etmeyin

Karşınıza çıkan zorluklar ve sınavlar karşısında, her zaman başarılı olabilmeniz mümkün değildir. Artık olmayacağını ya da elde edemeyeceğinizi düşündüğünüz an gerçekten kaybettiğiniz andır. İlkinde ya da ikincisinde olmadı diye yine olmayacak diye bir durum söz konusu olamaz. Unutmamanız gereken tek şey, hiçbir şey imkansız değildir. Bunu başarabilmek size ve pes etmeme gücünüze bağlıdır. Olmadıysa bir daha deneyin, olmadıysa daha fazla isteyin, daha fazla inanın, daha fazla çabalayın. Er ya da geç, azminizin gücü sayesinde kazanan siz olacaksınız.

Kimseye bağımlı hissetmeyin

İnsanlar bazen kendilerini aştığını düşündüğü konularda maddi ya da manevi destek ararlar. Aslında bu güzel bir durumdur fakat bu durum alışkanlık haline geldiğinde, o insanın sizi terk etmesi ya da destek çağrınıza tepkisiz kalması sizi dımdızlık ortada hissettirir. Maddi ya da manevi anlamda kimseye bağımlı hareket etmeyin. Unutmayın ki siz de bir bireysiniz ve kendi ayaklarınız üzerinde durabilmektesiniz.

Çevrenize göre hareket etmeyin

Hayatımızı belki de en ciddi yönlendirme etkisine sahip durumlardan biridir çevremiz. Bize olumlu katkıları olsa da bazen gerçekten çok ciddi zararları olur. Ortada alınması gereken bir karar varsa, bu kararı alan kişi kendiniz olmalısınız. Sonucu her ne olursa olsun başkalarının kararları tarafından yönetilmemelisiniz. Bunun yanı sıra çevrenizdeki insanların kalitesi sizin için çok önemli. Zayıf, basit ve karakter mayası tutmamış insanların yanında üzüm misali kararır durursunuz. Ayrıca insanlara bazen hayır demeyi ve gerektiğinde baş kaldırmanız gerektiğini bilmeniz gerek. Kırmamak adına susarak ezik kalan, kalitesiz bir çevrede yoğurulan ve kendi almadığı bir kararın peşinden giden bir insan her zaman güçsüz kalmaya mahkumdur. O yüzden çevrenize olan tutumunuz ve çevreniz konusunda seçiçi olmalısınız.

İnsanlar güçlü doğmazlar fakat güçlü olabilmek onların elindedir

En başında da söylediğimiz gibi kimse anne karnında hayatın zorluklarına karşı güçlendirilmiş şekilde doğmuyor. Bu gücü iliklerinize ve kanınızın her bir zerresine yerleştirecek olan sizlersiniz. Saydığımız maddeler doğrultusunda ve ek takviyelerle her zaman kendinizi güçlü hissedebilmeniz mümkün. Kendinize değer verin, inanın ve hiçbir zaman pes etmeyin.

Dik durmak, ayakta kalabilmek, yürümek ve koşabilmek sadece sizin elinizde. Uğur DİNÇER

Bir sonraki düşünce yazısında görüşmek dileğiyle. Sevgiyle kalın. :)

@OkunmusLokum