woman male like reply
Düşünceler

Gezip Görüyoruz: Peki Ya Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınacağını Biliyor Muyuz?

Tatiller, seyehatler, iş görüşmeleri ve daha fazlası... Çoğu kişi bu gibi sebeplerden dolayı yurt dışını ziyaret ediyor ve sevdiklerine birtakım hediyeler almak istiyor. Hangi ülkeden ne hediye alınır? Bu soruya, bahsi geçen ülkeye gitmeden önce ne hediye alınabileceği konusunda araştırma yapmadan doğru yanıtlar veremeyiz gibi. Oraya gittikten sonra sokakları dolaşırken birkaç şey alarak işinizi şansa bırakmamalı ve yazımızın devamını muhakkak incelemelisiniz. Haydi başlayalım: Hangi ülkeden ne hediye alınır?

Modanın kalbi: İtalya

İtalya, moda şehri Milano ile anılır aslında. Genel anlamdaysa ürün çeşitliliği oldukça fazladır. El yapımı hediyeliklerin daha çok tercih edilmesi ise gözlerden kaçmıyor. Pazarları, süs eşyaları, kıyafetleri... Gibi birçok hediye alma adresiniz mevcut aslında. Turistlerin geneli ise el yapımı maske ve süs eşyalarına yönelmekte. İtalya'nın adası olan Murano’dan cam ürülneri satın alabilirsiniz. İtalya'nın Majolika ismini verdikleri çinileri de oldukça ünlüdür. Sevdiklerinize bu tarz porselen süslemelerinden de alabilirsiniz. Ayrıca Uluslararası Kukla Müzesi'ni gezmeli ve dönüşte o büyük kuklalardan almalısınız.

Lalelerin kenti: Hollanda

Hollanda'yı geniş anlamda yalnızca lale hikayeleriyle tanıyor olabilirsiniz. Oysaki Hollanda'ya ait birçok farklı güzellikte ürünler de mevcuttur. Yerli halkın, yabancılara şiddetle önerdiği droplar gibi. Hatta yedirip sonra da gülüyorlarmış. :) Klompen isimli çarıklar da Hollanda kültüründe büyük bir yer kaplıyor. Oradan dönüşte muhakkak bir tane edinmelisiniz. Hollanda'nın vazgeçilmez hediyesi ise elbette ki çiçek soğanları. Bunların en başında da lale soğanları geliyor. Hollanda dönüşünde elinizde olması gereken demirbaş hediyeliklerden birisi de çiçek soğanlarıdır.

Koronavirüsün merkez üssü: Çin

Çin denilince akla ilk gelen şeylerden birisi çaydır. Çin'in yüzlerce çeşit çayı vardır ve bu çayları, çay pazarı gibi yerlerden almalısınız. Klasik bir market sizi çay konusunda yanıltabilir. Fan ve şemsiyeler de Çin'den alabileceğiniz en güzel hediyelik eşyalardandır. Çin'de bulabileceğiniz ve muhtemelen de garipseyeceğiniz bir diğer eşya da boynuz ürünleri olacaktır. Ciddi anlamda önem taşıyan ve her an her yerde görebileceğiniz bu ürünlerden kesinlikle edinmelisiniz. Bunların yanında elektronik eşyalar ve daha nice tabir-i caizse ıvır zıvırlar da Çin pazarlarında mevcuttur.

Festival meskeni: Hindistan

Avrupa meraklısı değilseniz kesinlikle Hindistan'a uğramalısınız. Güney Asya'nın en otantik ülkelerinden birisi olan Hindistan'dan ilk alacağınız hediye, fil olmalıdır. Oraya gidip fillere binmeden dönmezsiniz öyle değil mi? Kajunun ana toprağı olan Hindistan'dan dönüşte, bol bol kaju ve köri almalısınız. Hatta orada çok sayıda şifalı otlar ve baharatlar da bulunmaktadır. Hepsine bir gözatmanızı öneririz. Hindistan'ın bir diğer bilinen özelliği ise ipek şalları, el yapımı masa örtüleri, kıyafetler vs dir. Dönüşte ipekten yapılmış bir şal almak istemez misiniz?

Kaosun adresi: Amerika

Amerika denilince akla direk Özgürlük Heykeli geliyor. Bundan dolayıdır ki Özgürlük Heykeli'ni barındıran anahtarlık vb eşyalar çok tercih edilir veya direkt minyatür Özgürlük Heykelleri'ni tercih edebilirsiniz. Tadının damağınızda kalacağından emin olarak bir de likör almalısınız. Telli bir çalgı aleti olan ukulele de Hawaii'de oldukça bilindik bir hediyelik eşyadır. Almayı unutmamanız gerekenlern başında gelmeli. Takı olarak kullanılan ve yerelde ismi Lei diye geçen kolyeler de hediyeliklerinize güzellik katacaktır. Bunların dışında çeşitli tişört vb de tercih edebilirsiniz.

Çikolata çeşmesi: Belçika

Eğer Belçika'ya gidip Benelüks turu yaparsanız kenarda bulunan birçok minik hediyelerden satın alabilirsiniz. Aynı zamanda bu tur boyunca lezzetli biraların tadına bakacak ve Belçika'ya özgü bira bardaklarını satın alma şansına sahip olacaksınız. Belçika çikolatası da dünya üzerindeki önemiyle oldukça fazla konuşulur. Ağızda enfes bir tat bıraktığı söylenilen bu nefis çikolatalardan 1 kutu almak istemez misiniz?

#kırmızıbaret