woman male like reply
Düşünceler

Gel Vatandaş Gel: Kuaförler Neler Yapıyor Ve Bu Kadınlara Neler Oluyor? Hepsi Bu Yazıda!

Gün geçmiyor ki saça uygulanan işlemlerde bir yenilik, bir farklılık yaratılmasın. Bir sabah uyanıyoruz ve bakıyoruz, yepyeni bir renk ya da çok farklı bir model moda oluvermiş. Hadi yine biz ayda 4-5 kez gidiyoruz, az çok literatüre hakimiz de, ya erkekler? Ya yurdumuzun yiğit delikanlıları? Onlar n’apsın? Düşünsenize hanımlar, saçınıza bi’şey yaptırıyorsunuz ve sevdiceğinizin karşısına geçip “Sürpriz!” diyorsunuz. Adamda mavi ekran ya da “404 Not Found” yazısı. Yok, çünkü cidden yok, gerçekten hiç yok, adamda sizdeki görüntünün tanımı, karşılığı, emsali, şekli, şemali yok n’apsın garibim, hık mık “(her ne yaptırdıysan) çok güzel olmuşsun hayatım” cümlesi bence bu durumun kurtarıcısı. :) Ama siz yine de o hatuna ne olmuş öğrenmek isterseniz buyurun yazıma. :)

1. Ombre

Şu sıralar en modası bu sanırım, yaptırmayanı dövüyor bile olabilirler, bir dönem ben de yaptırdığım için emin değilim. :) Anlamı “gölgeli” demek olan bu saç stili 2010 yılında ülkemize gelmiş ama ben ilk duyduğumda yıl 2014'tü ve ne cesaret, bir mahalle arası kuaföründe “Ablacım,onbire (???) diye bir moda var esmersin zaten sana sarı gitmez saçına az ışıltı atak (Angaralı kuaför), ne dersin?” dedi. Sanırım benim de boşluğuma geldi (kadınlardaki psikolojik boşluk) ve tamam abi yap dedim, sonuç: Cennet Mahallesi dizisinde mahalle kavgası figüranı bir çingen. :( Neyseki kökü bendeydi ve 6 aya insana döndüm. Peki bu saça gölgeyle ışıltı katma işi neye benzer derseniz görsellere bakmanızı rica edicem. Saç ana tonundan 6 ton açığa kadar açılıp, daha açık bir ton ile renklendirilebilir ve bu gölgelendirme için sadece sarı değil farklı renkler de kullanılabilir.

2. Sombre

İlk duyduğumda “Salak, yanlış söylüyor, ombre o, sombre de neymiş.” dedim mi dedim valla. Ama ombre farklı, sombre farklıymış gençler, kesin bilgi, yayalım. Sombrede de yine açık tonlarla gölgelendirme işlemi var ama bu sefer geçişler ve tonlamalar daha soft, daha hafif yapılıyor. Ombre de saç 6 ton farkına kadar saç açılırken, sombrede en fazla 3 tona kadar açık gölgelendirme işlemi uygulanıyor. Zaten görsellerimden anlaşılacağını düşünüyorum. ️:) Ama eşiniz ombre yaptırdım derse ve ton farkı azsa siz onu yine de “Hayır bu sombre olmuş.” diye bozmayın lütfen doğrucu beyler, malum sombreyi bilmeyen, her gölgelendirmeyi ombre sanan kuaförlerimiz de mevcut. :)

3. Perma

Bu en kolayı gençler, hadi yine iyisiniz. “Bonus” kelimesiyle özdeşleşen bir saç modelidir. Saçlar sarılır ve bu şekilde bir süre bekletilerek bir kimyasal yardımıyla uzun süre kıvırcık kalması sağlanır. 80'lerin sonu 90'ların başında baya modaydı, şu sıralar yine yaptıranlar gördüm, o sebeple yazmak istedim, görürseniz şaşırıp kalmayın. Bir de bundan yıllaaar yıllar önce permanın yapılışı fotoları eklicem ki, güzellik için çektiğimiz çilenin fotoğrafını sizler de görün. :)

4. Su dalgası

Bu da son 10 yıldır, saçta doğallığa gidildikçe ünlenen bir model olmakla birlikte kalıcısı ya da fönle şekillendirileni olmak üzere çeşitli şekillerde uygulanır. Saçın uzun ya da kısa olması pek de önemli değildir. “Kırık fön, açık perma” olarak da adlandıranlar vardır bu modeli. Saç hacimli görünür. İnce telli, sönük saçlara sahip kişiler için süperdir. Kalıcı olmasın ben evde kendi işimi hallederim diyenler, bir adet “wag” maşası edinip evde kendilerine dalga yapabilirler.

5. Meç (Röfle)

Ombre ve sombre moda olduktan sonra açıkçası saçının ana tonu koyuysa, röfleyi çok yaptıranı da görmedim, tabi yok değil müdavimi, annem ben bildim bileli röflecidir. Saçlar tutam tutam alınır, ince ince ayrılır, bir açılır bir kendi renginde bırakılır. Bu şekilde ilerleyerek saçlar ara ara açılmış olur. Şimdilerde sert geçişler moda olmadığından saçın kendi tonuna değil de, saçı birkaç alt tonuna boyayıp üzerine röfle yapılıyor ki buna da “boyalı röfle” denir. Sanırım ombre patlak verince pek kişi artık röflenin yüzüne bakmıyor, cağnım annelerimiz için (beyazları gizlediğinden sanırım) hala favori saç modelidir kendisi. ️:)

6. Bob Kesim

En sevdiğim ve uzun yıllar kullandığım bir modeldir kendisi. Eğer sevdiceğinizin saçının arkası bombeli olacak şekilde kesildiyse, bu kesime bob kesim deniyor. Genelde kuaföre “ense açık, arkası bombeli, öne doğru uzasın.” şeklinde anlatılır. Bu saç sade, net ve stil sahibi havası verir kadına. ️:) Kadın boynunun güzelliğini ortaya çıkardığı iddia edilen bu model, yine son zamanlarda moda olmuş durumda.

Bonus: Uzay Grisi (Space Grey)

Son zamanların en moda saç rengi kendisi ama yapımı, kullanımı, bakımı epey bir zor. Saç rengi defalarca açılıyor, renksiz bir hale getiriliyor, yeni nesil olaplex açıcılar kullanılıyor genelde, bu arada saç sağlamsa harika da değilse maalesef saç eriyip kopmaya başlıyor. :( Malesef grinin her tonu, her tene yakışmıyor, burada kuaförün ellerine güvenmek gerekiyor, ben devlette sıkıntı çıkar düşüncesiyle saçımın sadece alt yarısını boyatabilmiştim, o bile gerçekten bakım ve kullanım açısından beni zorlamıştı ama gerçekten çok tatlış bir renk. Boyama sonrası, 3-4 yıkamada parlaklığını yitiren saç, sürekli cila istiyor.Cila ne derseniz, o da saçın ve boyanın parlaklığını tekrar ortaya çıkaran bir ürün, iyi ki var. Saç da canlı bir yapı sonuçta nefes alıyor, bu kadar hırpalanmaya ancak 2 ay dayanabiliyor sonra hop kendi rengine boyamak ve dinlendirmek bence en iyisi. :)

Yazının sonunda yaşadığım deneyimlerden çıkardığım sonuç şudur; hemcinslerim, şu an saçınıza ne yaptırmak istiyorsanız hemen yaptırın, iğrenç de olabilir, muhteşem de, neyin çaresi yok ki, kökü de bizde çok şükür, yaptırın gitsin. Yaş ilerledikçe şu soru ekleniyor aklınıza, ”Şu yaşta kadının saçına yaptığına bak.” derler mi? (Hoş, ben desinler değişemem diyorum ama) Beyler, sizin de kulağınıza küpe olsun. Kuaföre gideceğini söyleyip, ardından yanınıza gelen sevgilinizin saçlarını güzelce inceleyin. Sizden ufacık bir fark edilme ve iltifat bekliyor olabilir bence. :)

Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın. ♥️