woman male like reply
Düşünceler

Geçmişten Gelen Son Derece Yanlış 8 Ebeveynlik Dersi

Bazen ülkelerin, bazen toplumun, bazen de tuhaf batıl inançların yönlendirdiği ebeveynlik çizgileri, geçmişte çocukların yaşamsal fonksiyonlarını etkiliyordu. Sırf bir şeye inanıldığı için çocuğunu sevemeyen anne-babalar vardı, düşünebiliyor musunuz? Bu biraz da 'eve sağ ayakla gir' kafasına benziyor. Her şey bu kadar hafif değil ama bunu zorla uygulamaya itilmiş insanlardan bahsedeceğiz. Hızlıca bakalım, eskiden çocuklar nasıl yetiştirilirmiş...

1. Annelerin, emzirirken ruhen kötü olması sütlerinin bozulacağı anlamına geliyordu

Bunu ben şu şekilde yorumladım; hani can sıkıntısı ve moral bozukluğu annenin süt verimini olumsuz etkiliyordur ve bebeğe yeteri kadar süt veremiyordur. Bundan dolayı da böyle bir anlam inşa edilmiştir zira başka bir mantığa sığacak gibi bir durum değil. :)

2. Çocukların, üflemeli enstrümanlar çalmasıyla ciğerlerinin yaralanacağına inanılıyordu

Yani bunun hiçbir mantığı yok zaten malum... Çocukların gelişimini epey düşünen bir toplumdan çıktığını düşünüyorum(!) Gerçeklik payı var mı diye düşünsek sağ çocuk kalmazdı dünyada. :)

3. 1930'larda bebeklerin daha temiz bir hava soluması için bebek kafesiyle pencerelere asılmaları istenirdi

Londra Meclisi'nde alınan kararla bebeklerin, daha temiz bir havaya kavuşabilmesi adına bebek kafeslerine koyulması belirlendi. Şu an bize çok garip geliyor olabilir ama o zamanlarda bunu yapmayanlara garip garip bakılıyordu.

4. Çocuklarının güzel olabilmesi için 'göze hitap eden resimlere' bakmaları ve çirkin insanları düşünmemeleri istenirdi

Bu biraz 'kınama' olayına benziyor. Hani derler ya; insan kınadığını yaşamadan ölmezmiş vs. :) Çirkin bebeklerle göz göze gelme gibisinden bir sonuç çıkıyor ortaya burada. Ne kadar eğişik değil mi?

5. 1920'lerde doğumda bebeklerin domuz yağıyla yıkanması istenirdi

Neden kullandıklarını ben de anlamadım, meseleyi sevemediğim için de araştırmadım. Muhtemelen faydalı gördüler bir şeye yani. Hemşirelere ve annelere özellikle söylenip hatırlatılırmış ya. Hatta şu anda bile kullananlar var lakin steril bir hastane ortamında değil.

6. Bebeklerle fazla ilgilenildiğinde, ilerde 'şımarık bir despot' olacağına inanılırdı

Bu konuda pek de haksız sayılmazlar aslında. Çocuk, kucaktan inmemeye alışınca her istediğini bir şekilde yaptırıyor. En basiti; android telefon ve tabletleriniz... Ağlayarak elde ediyorlar, görmüyor musunuz? :)

7. 1960'lı yıllarda hamilelerin, günde yarım paket sigarayı rahatlıkla içebileceklerine karar verilmişti

Bizim bildiğimiz her yüzyılda özellikle hamile olan kadınların sigara içmesi onaylanmaz ve her şekilde içmemelerinin kontrolü sağlanmaya çalışılır. Bu nasıl olmuş anlamadık ama bir de tıbbi kitaplarca onaylanmış o senelerde. Hiç normal durmuyor yani.

8. Ebeveynlerden, solak çoçukların sağ elleriyle tekrar eğitilmesi istenmişti

Bunu bir zorunluluk olarak dayatmak aşırı yanlıştır. Çocuğun kişisel gelişimini yakından etkileyecek olaylardan birisi resmen. Belki de o elini kullanmaya eğilimi yok, neden zorlansın ki? Mantık çerçevesine sığmayan bir bilgi daha...

#kırmızıbaret