woman male like reply
Düşünceler

Fenerbahçe Harcama Limitinden Doğan Puan Silme Ve Transfer Yasağıyla Karşı Karşıya!

2019-2020 sezonu Spor Toto Süper Lig'e hızlı bir giriş yapan ve Rizespor'u 2-1 mağlup ederek 31 puanla 4. sıraya yerleşen Fenerbahçe, bu yıl şampiyonluk için oldukça iddialı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun, Fenerbahçe'nin harcama limitini 206 milyon 431 bin 081 TL olarak belirlemesi Fenerbahçe'nin daha önce Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na bildirdiği rakamları yalancı çıkardı. Fenerbahçe'nin, 31 Ekim 2019'da Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na yaptığı bildirimde; oyuncu ve teknik ekip gideri 65.1 milyon Euro (3 Aralık 2019 tarihli kur ile 414 milyon 55 bin TL) olarak yer almıştı. Bu durumda Fenerbahçe'ye "Kulüp Lisans Talimatı" gereği TFF tarafından yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı ve Fenerbahçe'nin puanlarına ilişkin detaylar yazımızın devamında...

Fenerbahçe'ye yaptırım uygulanacak mı?

Sarı-lacivertliler, TFF'nin bu sezon ilk kez uyguladığı "Kulüp Lisans Talimatı" gereği yaptırıma uğrayabilir. Fenerbahçe, harcama limitlerinin fazlalığının yarattığı tehlikeler karşısında soğuk terler dökerken TFF cephesinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Bilindiği üzere; TFF sezon başında her kulübün harcama limitlerini açıklamıştı. Fenerbahçe için 206 milyon 431 bin 081 TL olarak belirlenen ve bu limiti aşan kulübe, kurallar gereği transfer yasağı veya puan silme gibi yaptırımlar uygulanacaktı. Yani kısacası; Fenerbahçe'nin KAP'a yaptığı bildirim rakamları, TFF'nin belirlediği limitlerin tam olarak 2 katı. Bu durumda Fenerbahçe hakkında bir yaptırım olup olmayacağı ise henüz belirlenmedi.

Fenerbahçe'ye transfer yasağı mı geliyor?

Daha önceki dönemlerde de farklı konulardan dolayı puanlarının silinmesi konusunda sorunlar yaşayan Fenerbahçe'ye transfer yasağı gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor. Fenerbahçe'ye transfer yasağı gelmesi halinde sezon ortasında herhangi bir transfer gerçekleştiremeyecek ve mevcut futbolcularla yoluna devam edecek. TFF ile Fenerbahçe arasında yapılan limit aşımı konusunda Aralık ayında toplantı düzenlenecek. Daha önce Şanlıurfaspor, Bursaspor, Elazığspor gibi kulüpler de limit aşımı konusunda 3'er puan silme cezası almıştı.

TFF tarafından açıklanan futbol kulüplerinin harcama limitleri

TFF, futbol kulüplerinin harcama limitlerini; sportif, altyapı, personel, hukuki ve mali kriterlere göre inceleyerek belirlemişti. İşte o TFF açıklaması;

"Kulüp Lisans Kurulu, 28.12.2019 tarih ve 13 No'lu toplantısında Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı EK.XII/G bölümü uyarınca Süper Lig kulüplerinin Takım Harcama Limitlerinin artırım koşulları değerlendirilmiş ve 02.09.2019 tarihinde ilan edilen Takım Harcama Limitleri, İkinci Transfer ve Tescil Dönemi başlamadan aşağıdaki şekilde revize edilmiştir:"

Bazı takımların limit aşımları ise şu şekilde;

TAKIMLAR

LİMİT AŞIMI

GALATASARAY A.Ş. 451.659.184 TL
BEŞİKTAŞ A.Ş. 275.335.170 TL
TRABZONSPOR A.Ş. 126.552.658 TL
FENERBAHÇE A.Ş. 224.731.066 TL

Fenerbahçe'nin puanları silinecek mi?

Fenerbahçe'nin 101 milyon liralık limit aşımına nasıl bir yaptırım uygulanacağı veya diğer bir deyişle herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesin bir dille belirtilmedi ancak yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere derece derece yaptırımların uygulanabileceği söz konusu. Bu yaptırımlardan özellikle puan silme ve transfer yasağı ise en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

#kırmızıbaret