woman male like reply
Düşünceler

Evimizde Kendi El Dezenfektanımızı Yapabilir Miyiz? El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Koronavirüs tüm dünyayı kırıp geçirirken ülkemizin her bir yanı kolonya kokmaya başladı. Fakat virüsle birlikte firsatçıların da kol gezdiği şu zamanda artık kolonya, el dezenfektanı bulmak bile artık güçleşti. Peki bu süreç ne kadar daha sürecek, kolonya ve dezenfektanlarımız bizi ne kadar daha idare edecek? Bu endişe ile birlikte eminim herkesin aklında aynı soru dolaşmaya başladı. Evde el dezenfektanı nasıl yapılır? Kendi dezenfektanımızı kendimiz yapabilir miyiz? Bugün merdiven altı üretimleriyle firsatçılık peşinde koşan şahısların köküne kibrit suyu dökecek el dezenfektan tarifi veriyorum. Ki bundan böyle herkes kendi dezenfektanını yapabilsin.

Evde el dezenfektanı nasıl yapılır?

Kolonyanın 125 Tl olduğu, bir küçük şişe dezenfektanın 50 Tl olduğu şu günlerde herkesin arayıpta bulamadığı tarif tabii ki el dezenfektanı tarifi. İsterseniz evdeki malzemelerinizle isterseniz de makul fiyatla alacağınız malzemelerle kendinize 2 - 3 ay yetecek dezenfektan hazırlayabilirsiniz. Sizlere el dezenfektanı yapabilmek için 3 ayrı tarif araştırıp yazdım.

Hijyenin olmazsa olmazı sirke!

Sirke, mutfaklarımızın vazgeçilmez ürünü. Yeşillik yıkarken, temizlik yaparken her zaman elimizin altında bulabileceğimiz sirke şu zor zamanlarda yardımımıza el dezenfektanı olarak da koşuyor.

Malzemeler

- Beyaz sirke

- Hazır içme suyu

- Çay ağacı veya limon yağı

Sirkenin her çeşidi müthiş bir dezenfektan aracı faka burada beyaz sirke kullanılmasının amacı beyaz sirkenin kokusunun diger sirkelere göre daha az kokulu olmasıdır. Beyaz sirke, şeker pancarının ya da mısır şekerinin fermente edilmesi ile oluşturulan alkol oranı yüksek bir sirkedir.

5/1 ölçüde kullanacağımız sirkemizi 1 litrelik fısfıs bir şişeye 1 su bardağı koyup üzerine 4 su bardağı hazır içme suyunu veya kaynamış soğumuş suyumuzu koyuyoruz. Daha sonra içerisine hem antiseptik hem de cildimizi yıpranmaya karşı koruması açısından çay ağacı yağı ya da limon yağından 1 tatlı kaşığı ekliyoruz. Isterseniz her iki yağdan da birer tatlı kaşığı kullanabilirsiniz. Karışımı iyice çalkalayarak ev yapımı el dezenfektanımızı hazır hale getiriyoruz.

Mikropların baş düşmanı çamaşır suyu!

Çamaşır suyu deyince belki bir endişe duyanlar olabilir ama biliyorsunuz ki şu an piyasada antibakteriyel olarak kullanılan birçok ürünün içinde çamaşır suyu katkısı var. Çamaşır suyunun ciltle doğrudan temas ettirmeyecegimiz için bu tarif ile de evlerde kullanışlı bir dezenfektan yapabiliriz.

Malzemeler

- Çamaşır suyu

- Su

Bu karışımımızın ölçüsü de 10/1 orandadır. 1 çay bardağı çamaşır suyuna 9 çay bardağı su ekleyerek oluşturduğunuz ev dezenfektanını günlük işlerinizde kapı kolu, anahtar düğmesi, masa üstü gibi yüzeylere püskürterek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mikropların baş düşmanı olarak bilinen çamaşır suyu evinizin yüzeylerini dezenfekte etmekte size büyük yardımcı olacak.

Dünya Sağlık Örgütünün dezenfektan formülü!

Eğer kolonya ve dezenfektan ilaçlarına verdiğiniz ücretleri sorun etmiyorsanız bu özel formülü uygulamak için yapacağınız küçük bir harcama da sizin için sıkıntı olmaz. Dünya Sağlık Örgütünün de kendi sitesinde paylaştığı bu yöntem ile makul fiyatlar karşılığında evinizde çok daha fazla dezenfektan bulundurabilirsiniz.

Malzemeler

- 1000 ml izopropil alkol (%99,8)

- 55 ml oksijenli su (% 3 hidrojen peroksit)

- 19 ml gliserin

- 266 ml su

Daha profesyonel bir dezenfektan formülü olan bu malzemeleri herhangi bir eczaneden kolaylıkla bulabilirsiniz. Toplamda 30 ile 40 Tl arasında yapacağınız bir ödemeyle alacağınız bu malzemeler size uzun süre yetecek kadar dezenfektan yapmanıza yetecektir. Dünya Sağlık Örgütünün verdiği ölçülere göre istediğiniz bir kapta bu karışımı yaparak arabanızda, çantanızda her an yanınızdan ayırmayacağınız küçük şişelerle bu dezenfektanı rahatlıkla kullanabilirisiniz.

Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu bu sıkıntılı süreçte devlet büyüklerinin de önerdiği bütün tavsiyelere uymanızı öneririm. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız.

Sağlıklı günler...