woman male like reply
Düşünceler

#EvdeKal Çağrısıyla Evinden Çıkmayanlara 10 Vakit Geçirme Yöntemi

Son zamanlarda dünyada hızla yayılan korona virüsünün ülkemize gelmesiyle #EvdeKal akımı başlatıldı. Yaşlı, genç demeden herkesin özenle evde kalmaya davet edilmesi de yeni yeni eğlencelere yol oluyor. Evde uzun süre kalmaya alışık olmayan insanlar, ne tür aktiviteler bulacaklarını şaşırıyor ve evde vaktin geçmediğini savunuyorlar. Son günlerde ise sosyal medya üzerinden farklı farklı akımlar çıkarılmaya başlandı. #gradient, #tuvaletkağıdısektirme, #10touqueschallenge ve çocukluk fotoğrafını paylaşma gibi birçok akım hızla yayılarak tüm dünyadan katılım aldı. Yetişkinler, internet vb gibi ağlarla bir şekilde vakit geçirse de çocukları bir arada tutmak oldukça zordu. Vakit geçirmek için birtakım aktiviteler arayan kişiler için kolaylık sağlayacak yöntemlerimiz yazımızın devamında...

1. Örgü örmek

Örgü örmek şu an için evde kalmanın en alternatif çözümlerinden. YouTube gibi sosyal medya kanallarından örgü örmekle ilgili araştırma yapabilir ve yeni yeni ürüler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu uygulamayı küçük-büyük demeden herkes yapabilir. Ne kadar kolay olduğu da seçtiğiniz modele göre değişir. İpleri de uygun bir zamanda evinize en yakın satıcıdan temin edebilir veya internet üzerinden sipariş vererek kapınıza kadar getirtebilirsiniz. Araştırdığınız zaman göreceksiniz ki bir sürü sosyete örgüsü vs bulunuyor. Örgü örmekle ilgili detaylı fikir almak için;

2. Dondurucuyu yiyecekle doldurmak

Kışa daha çok var ama bu kadar süre evde sıkılmadan kalabilmek için dondurucularınızı doldurmak da oldukça iyi bir alternatif. Domates, kabak, balkabağı, mısır, bezelye, fasulye, mantı, börek... Gibi birçok şeyi yapıp hazırlayarak ileriki günler için hazır edebilir ve dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Mantı gibi yemekleri hazırlamak epey zaman alır. Bundan dolayı yapıp hazırlarsınız ve paket paket dondurucunuza dizersiniz. Ani bir misafir vs durumlarında ise -ilerleyen günlerde- hemen çıkarırsınız. Bamya tarzı yiyecekler de bunlara dahil elbette ki.

3. Klasik grup oyunları

Aslında bu madde biraz da evde kaç kişi olduğunuza göre değişir. Okey veya 101 oynamak için 4 kişi olmalısınız ancak 2 kişiyseniz bir tavla da yeterli olacaktır. Kısacası zamanın nasıl geçebileceğini düşünürken bunları da düşünmek gerekir. Alternatiflerden brisi olan oyunlar, ailenizdeki çocuklara da hitap eder ve daha kolay vakit geçirebilirsiniz. Diğer maddelerden bir tık daha keyifli ve bol eğlenceli olan oyunlardan hangisini oynasak?

4. Yeni bir film/müzik/kitap listesi oluşturmak

IMDb puanlarına göre yeni bir film listesi yapabilir, bunları tek tek izleyerek bitirebilirsiniz. Dünya çapında farklı dallarda ödül alan birçok film var ve bizler çoğunu izlememişizdir. Özellikle tarihi ve uzun soluklu filmleri -3 saaten fazla olanlar gibi- izlemenin tam da vakti. Hemen kendinize bir film listesi oluşturmalı ve izlemeye başlamalısınız. Vakit film izlerken nasıl çabuk geçiyorsa müzik kitap yaparken de o biçim çabuk geçer. Okduğunuz, bitirdiğiniz ancak çok etkilendiğiniz bir kitabı neden baştan okumayasınız ki?

5. Bayram/bahar temizliği

Evde kalmanın birinci kuralı temizliktir aslında. Eğer evde çocuk vs yoksa pek dağınıklık hissetmezsiniz ancak tam aksineyse ilk ihtiyaç duyacağınız şey temizliktir. Herkese ayrı bir görev verseniz öğlene kadar tüm ev pırıl pırıl olabilir ancak dikkat etmeniz gereken şey herkese sevdiği kısımları verebilmek. Bir insana zorla cam sildirmek de olmaz değil mi ama. :)) Bir nevi bayram temizliği yaparak bu sezonu kapatabilirsiniz. Hatta size temizlik konusunda rehber olması için bu yazımızı incelemelisini;

6. Farklı tarifler ve mutfak

Belki de çok beğenerek aldığınız birçok tarif vardır. İşte size bu tarifleri gerçekleştirebilmek için bir fırsat! Bol vaktiniz var ve aileniz yanınızda. Yalnız olsanız bile tadını merak ettiğiniz lezzetleri bir bir deneyebilirsiniz. Evde kalmaktan sıkılan kişiler genelde mutfağa yöneliyor ve aldıkları kilolardan epey şikayetci oluyorlar. Kendinizi ve zamanınızı oldukça tasarruflu kullanın derim. Sonra yaza girerken bir kez daha depresyon çekmeyin. :)) Ayrıca faydalananileceğiniz birçok egzersiz programı var. Özellikle YouTube başta olmak üzere diğer sosyal medya kanallarından da egzersiz videoları ve hareketleri için yardım alabilirsiniz.

7. Sosyal medya kanalları

Bu başlığın asıl açılımı biraz da TikTok videoları çeken kişileri yansıtıyor aslında. Mobil oyun gibi bir derdiniz yoksa sosyal medyada deli gibi zaman öldürüyorsunuz, bunu hepimiz biliyoruz. Kendi farkındalığınızı oluşturabilir ve insanlara yayabilirsiniz. Twitter ve Instagram'da ciddi bir #evdekal akımı başlamış durumda. Sizler de bu şekilde ilerleyebilir ve halk sağlığına dolaylı yoldan da olsa destek olabilirsiniz.

8. Balkon alternatifleri

Evde kalmak, balkonlara çıkılmayacak anlamına gelmiyor. Balkonunuzu iç açıcı şekilde dizayn etmelisiniz. Kendinizi karantinaya aldınız ve ne kadar süre orada yaşayacağınız belli değil. Bunları göz önünde bulundurarak güzel bir dizayn yapmalısınız. Bunaldığınızda çıkıp nefes alabileceğiniz bir alan oluşturmuş olursunuz. Bu da bir nebze de olsa sizi rahatlatır. Hamak, rahat sandalye veya koltuklar bahçe/balkonlarınızın vazgeçilmez dekorasyonlarından olmalıdır. Ayrıca gün ışığında rahat bir şekilde egzersiz de yapabilmiş olursunuz.

9. Eskilere gitmek

Eski dizi veya filmlere olan ilginiz var mı bilmiyoruz ancak karantina süresi başladığından beri birçok kişi eskilere döndü. Avrupa Yakası, Yılan Hikâyesi, Yaprak Dökümü gibi diziler baştan sona yeniden yeniden izlenir oldu. Geçmişteki dizi kalitesi ve mizah derecesini düşününce izlememek komik kalır gibi. Kesinlikle kendinize Yarım Elma gibi bir dizi bulup bitirmek için çabalamaya başlamalısınız.

10. Çocuklar için oyun alanları oluşturma

Evde bir çocuk yokken sorun değil ancak eğer çocuğunuz varsa işiniz oldukça zor gibi görünüyor. Biliyorsunuz ki çocukları bir kalıba sokmak oldukça güç. Bundan dolayı kullanmadığınız veya az kullandığınız bir oda varsa bu alanı çocuğunuzun rahat oyun oynayabilmesi için ayırabilirsiniz. Çocuğunuzla mutfağa girebilir veya yeni boyama kitapları bitirebilirsiniz. Bu süreçte çocuklara bir telefon vererek kenara bırakmamalıyız.

#kırmızıbaret