woman male like reply
Düşünceler

Dershaneye Gidemeyen Öğrenciler İçin Çektiği Videolarla Ününe Ün Katan Ramazan Yetgin Kimdir?

Youtube'da yayınlanan terih eğitim videolarıyla birçok öğrencinin yanında olan Ramazan Yetgin, son günlerin en çok adından söz ettiren eğitimcisi olarak gündemde yerini alıyor. Peki tarihi pekçok ögrenciye yeniden sevdiren Ramazan Yetgin kimdir? Youtube'da video çekerek eğitim verme fikri ona nerden geldi?

Ramazan Yetgin kimdir?

Paraya değil bilgiye önem veren duruşu ile eğitim camiasının örnek ögretmeni olarak bilinen Ramazan Yetgin, 1982 yılında Mersin'in Silifke ilçesinde dünyaya gelmiş. Babasının tayini sebebiyle ilk ve ortaöğretimini Ankara'da tamamlayan Ramazan Yetgin, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun olarak dershanelerde eğitim vermeye başlamış. Ramazan Yetgin 2010 yılından itibaren de Kamu Personeli Seçme Sınavı için tarih ögretmeni olarak derslere girmeye başlamış.

Youtube'dan video ile eğitim verme fikri nasıl oluştu?

Youtube'daki ilk videosunu 2014 yılında çeken Ramazan Hoca'nın dershaneye gidemeyen öğrenciler için attığı bu adım, milyonlarca geri dönüş ile sonuçlandı. 2016 yılında videolarında izleyici patlaması yaşayan örnek eğitimci Ramazan Yetgin'in videolarını yaklaşık 28 milyon öğrenci izledi.

Peki Ramazan Hoca bu şekilde eğitim vermeye neden gerek duydu? Youtube'da ceşitli eğitim videolarını izleyen Ramazan Hoca, kara tahtayla çekilmiş olan bu videoların tek düze ve yavan bir anlatıma sahip olduğunu görünce bütün eksikleri kendince not almaya başladı. Ardından bir öğrencisinin de istegi üzerine Youtube üzerinden eğitim verme projesini hayata koydu.

YouTube internet sitesi üzerinde ders anlatım videoları vardı. Ancak bu ders anlatım videolarını incelediğim zaman ilk 5-6 videoya kadar ücretsiz, devamı ücretliydi. Çoğu video eski düzen kara tahtayla çekilmiş, tebeşirle yapılmış ve öğrencilerin çok fazla dikkatini çekmeyecek düzeyde bir anlatıma sahipti. Videolar oldukça sıradan, yavan ve gördüğüm kadarıyla tahta kullanımı da zayıftı. Ben bu eksikleri tek tek not ettim.

Ramazan Hoca'nın eğitim videosu çekmekteki amacı ne?

Her zaman paradan çok bilgiye önem verdiğini söyleyen Ramazan Hoca, kendisine böyle bir video çekmekteki amacının ne olduğu sorulduğunda öncelikle durumu müsait olmayıp dershaneye gidemeyen öğrencileri düşündüğünü söylüyor. Aklında böyle bir proje yokken bir ögrencisinin ricasıyla bu yola giren Ramazan Hoca, öğrencisi hakkinda da şunları söylüyor.

Şırnak'ta okuyan 2 kadın öğrenci arkadaşlara 'Sizin konuşmanızı duyduk sizden rica ediyoruz. Burada gidecek dershanemiz yok. Tarih hocanızdan rica etsek bize notları gönderebilir mi?' diye ricada bulunmuşlar. Ardından arkadaşlar beni aradılar. Ben de ‘Tabi notları göndereyim’ dedim. Oradaki kadın öğrencilerden bir tanesi ‘Hocam çekilmiş bir videonuz var mı, herhangi bir yerde görüntülü olarak ders anlatıyor musunuz?’ deyince öyle bir çalışmamın olmadığını söyledim. Öğrenci arkadaş da ‘Hocam bizim için yapar mısınız? Şırnak’ta, Siirt’te, Diyarbakır’da çok fazla ihtiyacı olan insanlar var. Dershaneler var ama insanların parası yok. Bazı yerlerde dershane hiç yok’ deyince o sıralar fotoğraf studyosunda çalışan öğrenciminde yardımıyla ilk videoyu çektik.

"Tarihten nefret ettiğini söyleyen birçok kişi şu anda tarihi çok seviyor"

Çektiği eğitim videoları dışında piyasada sayısız kitapları bulunan Ramazan Yetgin, video çekimleri sırasında türlü iftiralara da maruz kaldığını belirtiyor. Ceşitli dershaneler tarafınca ücretsiz eğitim videosu yayınlaması tepkiyle karşılanan Ramazan Yetgin hakkında çamur atmak isteyen eğitimciler de olmuş. Fakat o her zaman maneviyattan yana olduğunu belirterek ücretsiz eğitimlerine devam etmiş. Şu andaki videolarınin izlenme sayısı 100 milyonları aşan Ramazan Hoca, "Tarihten nefret ettiğini söyleyen birçok insan şu anda tarihi çok seviyor" diyerek yaptığı işten ne kadar gurur duyduğunu ifade ediyor.