woman male like reply
Düşünceler

Covid-19 a Karşı Büyük Bir Özveriyle Çalışan Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca Kimdir?

Corona Virüs salgını sebebiyle televizyonlarda sıkça görmeye başladığımız ve görevini en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdiğine şahit olduğumuz Fahrettin Koca, birçoğumuzda merak uyandırdı. Sosyal medyada Fahrettin Koca kimdir, nereli? gibi sorular gündeme gelmeye başladı. Sizin için araştırıp, yazdım. İşte Fahrettin Koca hakkında merak edilenler..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

2 Ocak 1965 yılında Konya'da doğan Fahrettin Koca, ilk ve orta öğrenimini Konya'da, liseyi ise Bursa'da tamamlamıştır. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuş, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümündeki ihtisasını ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 1995 yılında tamamlamıştır. Çeşitli Sağlık kurumlarında dokturluk ve medikal direktörlük görevi yapmıştır. Medipol Hastaneleri ve Medipol Üniversitesi'nin de kurucularından olan Fahrettin Koca, bir çok kurum ve kuruluşlarda da görev almıştır. İşte onlardan bazıları:

Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) kurucu başkanı; Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri; Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.

Nasıl Sağlık Bakanı Oldu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Bakanlar Kurulu ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan Bakanlardan oluştu. Sağlık alanında yaptığı atılımlarla kendinden söz ettiren Fahrettin Koca, Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Sağlık Bakanıdır.

Türk Sinemasındaki usta oyuncularla benzerliği şaşırttı

Evli ve 4 çocuk babası olan Koca, corona virüs salgınına karşı verdiği mücadeleden dolayı sosyal medyada kendisine "En baba bakan" ünvanı verilmiş ve kendisinden övgüyle söz edilmiştir. Ayrıca Türk sinemasındaki babacan karakterlere olan bezerliği sebebiyle de kendisine karşı halkta bir sempati ve güven duygusu oluşmuştur.

#BegonvilYazıyor