woman male like reply
Düşünceler

Çocuğunuzla Beraber Evde Yapabileceğiniz Bilimsel Deneyler

Okullar kapandı ve çocukların evde sıkılmadan zaman geçirmesi için aileler etkinlik peşinde. Aslında bence çocukların biraz da olsa evde sıkılmaları lazım. Çünkü sıkılan çocuk düşünür, üretir yeni oyunlar bulur. Onlara sıkılmaları için biraz fırsat tanıyın. Her oyunu sizin söylemenizdense onun size "hadi şu oyunu oynayalım" demesine izin verin. Çocuklar hayatı oyunla öğrenirler. Evde olduğumuz bu süreçte evde çocuğumla nasıl kaliteli zaman geçirebilirim? ya da evde yapılacak aktiviteler nelerdir? diye soranlar için birbirinden güzel ve kolay deneyler buldum. Hem siz hem de çocuğunuz bu deneyleri yaparken keyif alacaksınız.

Ateşe dayanıklı balon

Bu deney için gerekli malzemeler: 2 adet balon, kibrit, mum ve su.

İlk başta şişirilmiş balonun muma yaklaştırınca patladığını gösterin. Sonra ikinci balonun içine bir miktar su koyun ve balonu muma yaklaştırın. Balonun içindeki su sayesinde mumum ısısına dayanabildiğini ve hemen patlamadığını göreceksiniz.

Rengarenk lahana

Gerekli mazlemelerimiz şöyle: 4 adet su bardağı, 4 adet gıda boyası ve bir kaç yaprak lahana.

Su bardaklarının içerisine su doldurup, her bir bardağa farklı renkte gıda boyası damlatın. Sonra da bardakların içerisine lahana yaprakları koyup bir gece bekletin. Sabah kalktığınızda lahanaların renginin değiştiğini göreceksiniz.

Yanık kibrit

Malzemelerimiz biraz kibrit ve fener.

Kibriti yakıp, bir duvara 10-15 cm mesafede tutun. Sonra kibriti tuttuğunuz elinize fenerin ışığını tutun. Duvarda sadece kibritin gölgesi görünecektir. Alevin yansıması olmayacaktır. Çünkü ateş, gölge oluşturmaz.

Yumurta Yiyen Canavar

Malzemeler: 1 tane cam şişe (Ağzı yumurtanın gireceğinden biraz daha dar olmalı.) 1 adet katı haşlanmış ve kabukları soyulmuş yumurta, renkli el işi kağıtları, mum.

Öncelikle canavarı yapmak için şişemizi el işi kağıtlarıyla istediğimiz gibi süsleyelim. Sonra mumu yumurtanın üzerine koyalım, mumuzu yakalım ve şişeyi de yumurtanın üstüne ters çevirip kapatalım. Mum sönene ve hava akımının yumurtayı içeri çekene kadar bekleyiniz. Ve canavar yumurtayı yedi. :))

Basit ama dikkat çekici deneyler bunlar. Çocuğunuzun da ilgisini çekecektir. Onunla bu deneyleri yaparken deneyler üzerine sohbet edin. Nedenlerini sorun. Çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Onlardan gelecek cevaplar sizi şaşırtıp, bazen de gülümsemenize neden olabilir.

Sevgiyle..

#İncir_Cekirdeği