woman male like reply
Düşünceler

Çin'deki Yeni Virüs Hanta Virüsü Nedir, Hantavirüs Nasıl Bulaşır?

Tüm dünya koronavirüs ile uğraşırken insanlar Çin'den gelen yeni virüs haberi ile sarsıldı. Çin'in Yunnan eyaletinde hanta virüsü adı verilen yeni bir virüs çeşidi ortaya çıktı. Yeni bir virüs çeşidi olan hanta virüsünün korona virüsü gibi salgın hale gelmesinden korkuluyor.

Hanta virüsü nedir?

Hanta virüsü fare gibi kemirgenlerin taşığı bir virüs çeşididir. Tehlikelidir çünkü damarlara saldırır ve kanamalı hastalıklara hatta ölüme yol açabilir. Çin'de fare gibi kemirgenlerin tüketilmesi sebebiyle bu virüsün insanlara bulaştığı biliniyor. Bugün Yunan eyaletinden gelen habere göre bir otobüste hanta virüsü sebebiyle 1 kişinin ölümü kaydedildi.

Hanta virüsü belirtileri

Hanta virüsü damar çeperlerine saldırır. Bu yüzden hastalık kanamalı geçebilir. Hanta virüsü bende var mı diye merak edenler için belirtiler şöyledir: ateş, omuz, sırt gibi büyük kas gruplarında ağrı, yorgunluk, baş dönmesi, kusma ve ishal.

Hanta virüsü nasıl bulaşır?

Solunum yolu ve temas ile bulaşabilir. Kemirgen kaynaklı bir virüs olduğu için kırsal bölgelerde sıkça görülebilen bir virüs çeşididir.

Hanta virüsü Türkiye'de var mı?

Hanta virüsü Giresun bölgesinde daha önce görülmüştür. Ayrınca kırsal kesimlerde de sıkça görülebilir.

Hanta virüsü insandan insana bulaşır mı?

Hanta virüsü grip gibi bir virüs değildir. Bununla birlikte solunum yoluyla bulaşması ve temas ile de bulaşabilmesi özellikleri ile insana bulaşabilir. Ayrıca insana bulaştıktan sonra virüs mustasyona uğrayıp insandan insana kolayca bulaşan bir yapıya bürünebilir.