woman male like reply
Düşünceler

Bir Çocuk, İki Anne

"Anne" kelimesinin içini bir çok seyle doldurabiliriz ama "anne" kelimesinin içinde en çok yeri fedakarlik kaplar. Anneler çocugu için ister psikolojik, ister fiziksel her türlü aciya katlanabilir. Bir söz vardir, "Kadinlar zayiftir, ama anneler güçlüdür." diye. Yasamayan bu ikisi arasindaki farki bilemez. Anne olmak anlasilabilir bir olgu degil çünkü yasamak lazim. Annelik, içinde aksiyonun da dramin da eglencenin de oldugu bir serüvendir. Bu serüveninizde, size destek olacak ve her türlü zorlugunuzda yaninizda olacak bir arkadasiniz varsa sanslisiniz. Çünkü insan bazen ailesinden birilerine degil kendisini anlayan ve kendisi gibi olan arkadasa daha çok ihtiyaç duyar. Birazdan bahsedecegim yazi arkadas olmaktan öteye geçen, bir evladi paylasan iki kadinin birbirine destek vermesiyle tekrar hayata tutunmasini anlatiyor.Her dogum bir mucizedir

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yasayan Nikki Heying, dördüncü çocugunu dogurduktan sonra gebelik zehirlenmesi sikayetiyle hastaneye kaldirildi ve tesadüfen yapilan bir gögüs taramasi sonucunda lenfoma tanisi konuldu.

Kemoterapi mi bebegi emzirmek mi?

Daha yeni dogum yapmis bir anneye, sütün olsa bile kemoterapi alirsan bebegini emziremezsin demek çok üzücü. Kanser olmasina degil, bebegini emziremeyecek olmasina üzülür anneler. Kemoterapi almazsa hastaliginin sonucunda bebegini annesiz birakmak var; kemoterapi alirsa da bebeginin gelisimi için anne sütü gibi mucizevi bir besinden mahrum birakmak var. Elbette hiç bir anne bebeginin öksüz kalmasini istemez. Nikki Heying de bu noktada kemoterapiyi tercih etmis ama bebegini emziremeyecek olmasina da çok üzülmüs.

Gerçek arkadaslar zor zamanda ortaya çikar

Nikki Heying, yasadigi bu endiselerinin ortasindayken, arkadasi Bec Nikodem bebegi emzirebilecegini söyler. Onun da küçük bir bebegi vardir ve arkadasinin bebeginin bu mucizeden mahrum kalmasini istemez. Anneler bilirler, çocugumuzu kolay kolay kimseye emanet edemeyiz. Hele ki emzirme konusunda birçok kez düsünürüz. "Acaba dogru beslenecek mi? Temiz mi? Hastaligi var mi? Sigara, alkol kullaniyor mu?" Bunlarin hepsi hatta daha fazlasi kafamizdan geçer. Nikki, arkadasina bu noktada çocugunu gönül rahatligiyla emanet edebilecek kadar güvenir ve bu teklifini kabul eder ama kemoterapi boyunca da sütü kesilmesin diye sik sik sütünü sagip atar.

Sabrin sonu selamettir

Uzun süren tedavi sonucunda iyilesen Nikki, en sonunda bebegini kucagina alip emzirir. Hem sütünün kesilmemesine hem de bebeginin tereddüt etmeden onu emmesine çok sevinir ve gözyaslarini tutamaz. Arkadasi Bec de Nikki'nin bebegine kendi çocugu gibi bakar.

Nikki yasadigi durumu söyle ifade ediyor

Basima gelenler hakkinda bunu "neden ben" yasadim demiyorum. Çünkü küçük bebegim benim hayatimi kurtardi. Dogum sonrasi bazi sikayetlerimden dolayi gebelik zehirlenmesi teshisi kondu. Ancak sans eseri gögsümde yapilan tarama sonrasi kalbimin etrafinda 10 cm'lik bir kitle oldugu ve biyopsi yapilacagi söylendi. Gelen sonuçlar sonrasi lenfoma tanisi koyuldu. Bebegim kucagimdayken bu teshisi almak çok kiriciydi çünkü hemen kemoterapi tedavisi almam söylendi. Doktora sordugum ilk sey 'bebegimi emzirebilecek miyim?' oldu. Sütümden geçebilecek kimyasallar bebegime zararli olacagi için emziremedim. Ancak tedavi boyunca sütüm kesilmesin diye sagmaya basladim. Alti ay boyunca sagip atiyordum. Onkologum kemoterapinin vücuduma yipratan bir etki vermesi nedeniyle sagma islemini birakmami söyledi. Ancak ne olursa olsun bebegimi emzirmek istiyordum. O esnada arkadasim Bec bebegimi emzirebilecegini söyledi. Ona minnettarim.

Her zorluk bize yeni kapilar açar

Nikki yasadigi bu durumdan sonra, kendisi gibi olup ya da daha farkli sebeplerle bebegini emziremeyen anneler için süt kampanyasi düzenlemeye baslar. Belki de basina böyle bir sey gelmeseydi, bu durumda olan insanlarin oldugunu bilemeyecek ve onlar için bir farkindalik olusturamayacakti.

Erken teshis, hastaligi yenmekte en önemli etken. O sebeple, kadin ya da erkek fark etmez, saglik taramalarinizi yaptirmayi ihmal etmeyin.

Sevgiyle..

#Incir_Çekirdegi