woman male like reply
Düşünceler

Başkalarına Yaranabilmek İçin Şekilden Şekle Giren, Yalaka İnsanların Genel Özellikleri

Günlük hayatta binbir çeşit insanla iç içeyiz ve bu insan türlerinden biri de, yalakalardır.

Kimdir bu yalakalar derseniz, çıkar sağlayacağı kişiye karşı insanların aşırı şekilde saygı, sevgi ve hayranlık duymalarıdır. En yakınınızdaki insan örneklerinden yola çıkacak olursak, konuya çok da uzak değilsiniz. Çünkü her insanın çevresinde mutlaka en az bir yalaka insan vardır. Sözleri, hal ve hareketleri doğrultusunda elbette farketmişsinizdir ama bundan sonra o tarz insanları çok daha rahat görmenizi sağlayacağız.

Yalaka insanların genel özellikleri

Tek hedefleri, çıkarlarıdır

Dalkavukluk yapan insanların temel özellikleri çıkarcı olmalarıdır. Yapacakları işi, söyleyecekleri sözleri ya da yardımları sadece kendi çıkarları için yaparlar. İşin sonunda elde edecekleri çıkar doğrultusunda hareket ederler. Çıkar elde edemeyecekleri işler için asla kılını kıpırdatmazlar. Maddi ya da manevi açıdan geri dönüş bekledikleri tek şey, şahsi menfaatleridir.

İkiyüzlülerdir

İnsandan insana farklılık gösteren, değişken maskeleri vardır yalaka insanların. Yani sana başka, ona başka hal ve hareketler takınır. Beş dakika önce arkasından hakaretler yağdırdığı insanla yüz yüze geldiğinde, çıkarları doğrultusunda can ciğer olur. İşin özünde belki de gerçekten hakaretler yağdırdığı gibidir o insan ama yalaka biri olduğu için o insanın yüzüne karşı melek gibi görünür.

Aşırı sevgi ve saygı dolulardır

Yalaka insanların manevi açıdan en çok dışa vurdukları tepki, aşırı sevgi gösterileridir. Hedeflerindeki çıkarları doğrultusunda, yine hedeflerindeki insana karşı aşırı şekilde sevgi ve saygı gösterirler. Sürekli iltifat eder, sevgi gösterilerinde bulunur ve o kişinini pozisyonu doğrultusunda her zaman pohpohlamayı severler.

Şekilden şekle girerler

Yalaka insanların tepkileri sadece sözlü değildir. Yani durup karşıdan baktığınız zaman hal ve hareketleriyle kendilerini belli ederler. Sürekli sıcak temas çabaları, el kol hareketlerinde ekstra kıpırdaklık, jest ve mimiklerdeki aşırı samimi görüntüler gibi bir çok dışa vurulmuş tepkileri vardır. Kısaca şöyle de örnekleyebiliriz aslında; Gözünüzde bilyası dağılmış bisiklet lastiğini düşünün. Arkadan o lastiği izlediğinizde sekiz çiziyor değil mi? İşte bahsettiğimiz insanlarda sadece çıkarları için yanındaki insanlara yaranabilmek adına şekilden şekle girerler.

Bozuk para gibi insan harcarlar

Onlar için hedefe giden her yolu denemek mübahtır. Yollarına çıkan en yakın arkadaşları dahi olsa, gözlerini kırpmadan harcayabilirler. Onun yanında söylediğiniz bir cümle ya da faaliyet sonucunda bir an da ne olduğunu dahi anlamadan yerle bir olursunuz. Sizi anında ispiyonlamış ya da arkanızdan iş çevirerek kuyunuzu kazmışlardır. Şayet hedefleri doğrultusunda bir de onun gözünde rakibiyseniz, işte o zaman bittiniz demektir.

Reklamı severler

Konuyu iki açıdan ele alacak olursak bir işi bileğinin hakkı ile yapıp bununda reklamını yapan insana elbette lafımız yok. Çünkü emek vermiş, zaman harcamış ve göğsünü gere gere bunu ifade etmesi doğal. Bunun yanında hiç bir şey yapmadan reklamını yapan insanlar var. Örnek verecek olursak iş yerinde sabahtan akşama kadar kaytarıp dururlar, yetkili gelir iki dakika kafasını kaldırmadığını görür, işle alakalı bir şeyler öne sürer fikir alır derken bir an da reklamını yaparlar. Hatta başka insanların başarılarını kendileri yapmış gibi gösterirler. Onlar için önemli olan iş değil, hedefe en kolay nasıl varılacağıdır. Bunun yoluda pozisyon olarak üst seviyedekilere en iyi şekilde reklam yapmaktan geçer.

Yalaka insanların en temel özelliği, çıkar ilişkileri kurmalarıdır.

En başında da söylediğimiz gibi işin özünde tek dertleri şahsi çıkarlarıdır. Bu hedefe ulaşabilmek adına gerek maddi gerekse manevi her türlü şartlarını kullanırlar. Aşırı sevgi gösterileri, sahte gülücükler, göze girmek adına alınan hediyeler ve yapılan jestler derken sayacağımız bir çok özelliği vardır yalaka insanların. Bunları tek tek yazsak inanın karakter sayımız yetmez. Çünkü;

Karakter sayısının yetmeyeceği kadar karaktersizlerdir.

@Kunâla